Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Wells Fargo oствари 18% раст на профитот во четвртиот квартал

Време: 11:42

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „Wells Fargo“ забележа раст од 18% на профитот за четвртиот квартал од 2017-та година, како резултат на еднократното даночно олеснување, поврзано со новата даночна реформа на претседателот Доналд Трамп, пренесува „Ројтерс“.

Нето добивката е зголемена до 5,74 милијарди долари или 1,16 долари по акција според американските сметководствени стандарди во кварталот до 31-ви декември во однос на 4,87 милијарди долари (96 центи по акција) една година порано.

Кварталот вклучува еднократен поттик од 3,35 милијарди долари од отпишување на одложените даночни обврски на банката, за да ги одрази новите корпоративни даночни стапки во САД.

Акциите на „Wells Fargo“ поевтинија со 1% до 62,32 долари во предпазарната трговија. Падот во почетокот на редовната сесија е речиси 0,8%.

Компанијата која доживува тешкотии со намалувањето на трошоците по скандалот со продажбата на нејзините практики, изјави дека очекува вкупните трошоци за целата 2018-та година да бидат меѓу 53,5 милијарди и 54,5 милијарди долари.

Аналитичарите и инвеститорите внимателно ги следат трошоците на кредиторот со седиште во Сан Франциско, кои достигнаа 60 центи од приходите по избивањето на скандалот во септември 2016-та година. Банката се обидува да го подобри овој клучен показател за ефикасноста.

„Wells Fargo“ забележа бескаматни трошоци за 16,80 милијарди долари за четвртиот квартал, со што вкупните бескаматни трошоци за годината се зголемуваат до 58,48 милијарди долари.

Аналитичарите очекуваа просечните бескаматни трошоци да бидат 54,62 милијарди долари за 2017-та година.

Вкупните приходи се зголемија за 2,2% до 22,05 милијарди долари, поддржани од сегментот на бизнис кредитирањето.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Emirates го спасува Airbus A380

  Emirates го спасува Airbus A380

  Иднината на најголемиот патнички авион во светот – „А380“, барем засега ќе биде загарантирана. Авиокомпанијата од Дубаи, „Emirates“ објави дека ќе нарача 36 машини од…

 • Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Кварталната добивка на „Bank of America“ се намали за речиси половина поради отписот за данок. Сепак нето профит без овие ефекти ги надмина очекувањата, а…

 • Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Инвестиционата банка „Goldman Sachs“ ја објави својата прва квартална загуба по шест години, во голема мера поради промени во американското даночно законодавство. Финансиска институција и…

 • Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот, и нивниот годишен изветај за безбедноста и тоа како е ценет. Така за авиокомпаниите…

 • Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека…

 • Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Британскиот луксузен бренд „Burberry“ забележа пад од 2% на приходите од трговија на мало за кварталот, вклучувајќи го Божиќ, откако продажбата во Европа се намалиле…

 • Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

  Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

  Швајцарскиот концерн, „Nestle“, конечно најде купувач на својот долготраен американски бизнис за кондиторски производи. Компанијата го продаде бизнисот на производителот на познатиот лешников крем „Nutella“…

 • Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

  Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

  Футуристички рај на два милиони квадрати, новото седиште на компанијата Apple конечно е отворено. Пет милијарди долари вредното седиште на компанијата „Apple“ наскоро ќе биде…

 • Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

  Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

  Американската банка „Citigroup“ забележа профит за кварталот над очекувањата на „Wall Street“, откако нејзиниот кориснички бизнис ги компензираше послабите приходи од трговијата со обврзници и…

 • Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

  Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

  Германската модна куќа „Hugo Boss“ забележа забрзување на валутно корегираната продажа за четвртиот квартал како резултат на обновување на растот од своите продавници, скок на…