Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

MoneyGram потпиша договор за тестови со Ripple

Време: 16:44

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската компанија за трансфер на пари „MoneyGram“ склучила договор со стартапот „Ripple“ за спроведување на тестови во платната мрежа со цел намалување на трошоците за превод и оптимизирање на времето потребно за трансакциите.

Портпаролот на „MoneyGram“ објасни дека тестовите се сведуваат само до внатрешните процеси на компанијата и нема да учествуваат вистински средства на клиенти.

„Ripple“ развива софтвер базиран на концептот зад кој стои и дигиталната валута биткоин. Софтверот на „Ripple“ има за цел да изгради мрежи за банки и финансиски институции, кои им овозможуваат побрз и поевтин меѓубанкарска трговија.

Кон моментов клиенти на „Ripple“ се над 100 банки, меѓу кои „UBS Group“, „Banco Santander“ и „Banco Bilbao“, но компанијата има и потпишани договори за трансфер на пари како овој со „MoneyGram“. Главниот извршен директор на „Ripple“, Бред Гарлингхаус рече претходно овој месец дека три од петте најголеми компании за трансфер на пари ќе почнат да ја користат мрежата на „Ripple“ во оваа година.

„MoneyGram“, со 350.000 агенти низ целиот свет, е втората по големина компанија за трансфер на пари по општа номинална вредност на паричните трансфери, зад „Western Union“. Во 2017-та година „MoneyGram“ склучи договор за продажба на кинескиот финансиски гигант „Ant Financial Services Group“, дел од „Alibaba“, но договорот пропадна, откако не успеа да добие одобрение од американските власти.

Трошоците за превод се разликуваат помеѓу различни компании и земји, но честопати можат да бидат доста високи. На пример цената за испраќање на 200 долари од банка во САД до банка во Бразил преку „MoneyGram“ може да достигне до 9% од износот или во случајот 18 долари.

Во моментов само компанијата со седиште во Мексико, „Cuallix“ има потпишано договор за користење на „Ripple“ за прекугранични транскации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Emirates го спасува Airbus A380

  Emirates го спасува Airbus A380

  Иднината на најголемиот патнички авион во светот – „А380“, барем засега ќе биде загарантирана. Авиокомпанијата од Дубаи, „Emirates“ објави дека ќе нарача 36 машини од…

 • Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Кварталната добивка на „Bank of America“ се намали за речиси половина поради отписот за данок. Сепак нето профит без овие ефекти ги надмина очекувањата, а…

 • Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Инвестиционата банка „Goldman Sachs“ ја објави својата прва квартална загуба по шест години, во голема мера поради промени во американското даночно законодавство. Финансиска институција и…

 • Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот, и нивниот годишен изветај за безбедноста и тоа како е ценет. Така за авиокомпаниите…

 • Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека…

 • Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Британскиот луксузен бренд „Burberry“ забележа пад од 2% на приходите од трговија на мало за кварталот, вклучувајќи го Божиќ, откако продажбата во Европа се намалиле…

 • Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

  Ferrero го купи американскиот бизнис со слатки на Nestle за 2,8 милијарди долари

  Швајцарскиот концерн, „Nestle“, конечно најде купувач на својот долготраен американски бизнис за кондиторски производи. Компанијата го продаде бизнисот на производителот на познатиот лешников крем „Nutella“…

 • Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

  Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

  Футуристички рај на два милиони квадрати, новото седиште на компанијата Apple конечно е отворено. Пет милијарди долари вредното седиште на компанијата „Apple“ наскоро ќе биде…

 • Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

  Citigroup отпиша 22 милијарди долари поради даночната реформа во САД

  Американската банка „Citigroup“ забележа профит за кварталот над очекувањата на „Wall Street“, откако нејзиниот кориснички бизнис ги компензираше послабите приходи од трговијата со обврзници и…

 • Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

  Новите иницијативи на Hugo Boss ги подобрија резултатите од четвртиот квартал

  Германската модна куќа „Hugo Boss“ забележа забрзување на валутно корегираната продажа за четвртиот квартал како резултат на обновување на растот од своите продавници, скок на…