Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Тевдовски: Не празнувавме за да земеме еврообврзница со најниска камата

Време: 15:48

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

По новото задолжување на државата, за 500 милиони евра кои треба да се вратат во рок од 7 години, министерот за финансии, Драган Тевдовски вели дека граѓаните не треба да се грижат бидејќи со неа, се заштедуваат 90,6 милиони евра. Тевдовски на прес-конференција се заблагодаруваше на тимот, министерството и останатите инволвирани во процесот на издавање, бидејќи поради овој процес, тие не празнувале.

„Инвеститорите беа заинтересирани за еврообврзницата. За споредба, претходните 5 еврообврзници беа со многу поголеми каматни стапки. Ова е со дупло пониска каматна стапка, а се заштедуваат 90,6 милиони евра. Средствата ќе се користат за плати во образованието, во интензивирање на капиталните инвестиции, за одбраната, а ќе се враќаат и поранешните долгови. Ние срушивме дел од долговите кои требаше Македонија да ги врати до 2020 година. Со ова го намаливме долгот и избегнавме ризик за рефинансирање. Македонија прв пат во историјата пред време враќа дел од еврообврзница. Со неа, враќаме скоро 200 милиони евра“, вели Тевдовски.

На прашањето, зошто додека СДСМ биле во опозиција, обвинувале дека ВМРО-ДПМНЕ се задолжува непотребно за зголемување на пензии и плати на администрацијата, а пак Тевдовски тоа го правда со ниската каматна стапка, а пак немало да се користи за жални врби, ниту пак, споменици. Според него, ова користење на средствата ќе било продуктивно. На реакцијата дека капитални инвестиции не е зголемување на пензии и плати, Тевдовски не одговори конкретно, правдајќи се иако ова е точно, најголем дел од средствата ќе оделе во враќање на долговите.

„Еврообврзницата е буџетирана, изгласана и одобрена од Собранието. На повеќе прес-конференции сум кажал дека Македонија ќе земе еврообврзница, која ќе има најниска каматна стапка. Правевме многу анализи, па видовме дека јануари, има највеќе инвеститори, затоа сега ја земавме. Апсолутно сме транспарентни. Меѓународните инвеститори препознаа дека во Македонија се случуваат реформи и одиме напред, па остваривме ваква каматна стапка. Не можевме порано да земеме еврообврзница, бидејќи тоа оди со гласање во Собранието“, додаде Тевдовски.

Каматната стапка на новата еврообврзница е 2,75%, а пак според Тевдовски побарувачката од инвеститорите за македонската обврзница била во износ од над 3,5 милијарди евра, односно над 7 пати повисока од понудата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

  Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев рече дека ова е негова прва посета на земјава и дека имал…

 • ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува

  ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува

  Уделот на лоши заеми во банките на Европската унија се намалува, но останува висок. Ова беше објавено од страна на Европската комисија, кога подготвува мерки…

 • Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец – Попова Шапка

  Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец – Попова Шапка

  Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец с. Лисец – Попова Шапка е укината во 15 часот, информира АМСМ. Забраната беше воведена…

 • Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

  Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

  Нема централна банка во светот, која ќе даде апсолутно точни предвидувања, но кога станува збор за клучен индикатор, каков што е инфлацијата, Централната банка на…

 • Како до помали сметки за греење? Едноставни совети кои секој може да ги примени!

  Како до помали сметки за греење? Едноставни совети кои секој може да ги примени!

  Загубите во топлина во домот пред се зависат од: изолацијата на објектот, квалитетот на вратите и прозорците, процентот на застакленост, ориентацијата и местоположбата. Може да…

 • Столтенберг: Земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија е посветена да се приклучи кон НАТО

  Столтенберг: Земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија е посветена да се приклучи кон НАТО

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред пратениците и Владата искажа воодушевување од напредокот на Македонија по 27 април и упадот во Собранието. Тој кажа…

 • Поради наноси од снег забрана за камиони на патот Лисец – Попова Шапка

  Поради наноси од снег забрана за камиони на патот Лисец – Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози на повисоките места, со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на…

 • За развој на зимскиот туризам Црна Гора ќе инвестира над 60 милиони евра

  За развој на зимскиот туризам Црна Гора ќе инвестира над 60 милиони евра

  До 2020 година Црна Гора ќе инвестира повеќе од 60 милиони евра за развој на зимскиот туризам во земјата, изјави црногорскиот премиер Душко Марковиќ, кој беше…

 • За верскиот празник Водици посебен режим на сообраќај во Скопје

  За верскиот празник Водици посебен режим на сообраќај во Скопје

  За време на одбележувањето на утрешниот верски празник Водици (19 јануари) сообраќајната полиција во Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во…

 • Ирска: Ние даночен рај? Вие сте лицемери!

  Ирска: Ние даночен рај? Вие сте лицемери!

  Ирскиот премиер Лео Вараткар ги обвини членките на ЕУ за лицемерие кога станува збор за корпоративниот данок и ги отфрли како неточни тврдењата дека Ирска…