Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Како да разговарате со клиентите?

Време: 12:56

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат при комуникацијата со купувачите или клиентите.

Совет број 1 – Владејте со ситуацијата

Секогаш бидете сталожени, мирни и излегувајте им во пресрет. Без оглед каков е купувачот пред вас, покажете му дека владеете со ситуацијата. Немојте да дозволите да ве извади од такт туку љубезно објаснете зошто е тоа „токму така“ и зошто не може да биде „некако поинаку“. Знаете и сами што сакаме да кажеме, зарем не?! Ок, знаеме дека е тешко, но вежбајте и резултатите набрзо ќе се појават.

Совет број 2 – Насмевка и љубезност

Нема да верувате, но многу мал број од нас се смешка кога разговара со купувачите или клиентот. Некој пат едноставно не сме расположени, но тоа не е изговор купувачите да не ги дочекуваме со широка насмевка. Насмевката ги отвора сите врати, а љубезноста е нешто што се учи од мали нозе.

Совет број 3 – Бидете прецизни и јасни

Кога на купувачите им објаснувате некои работи секогаш бидете прецизни во деталите и дајте им јасни инструкции. Тоа е многу важно поради избегнување на недоразбирања подоцна. Затоа не си го комплицирајте животот и постапете така што купецот или клиентот ќе разбере буквално се.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера!

  Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера!

  Отворен повик за студирање на постдипломските студии на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје Пред еден месец Државниот Економски факултет –…

 • Без изговори, направете го првиот чекор

  Без изговори, направете го првиот чекор

  Новите претприемачи не се самоуверени за нивните компетенции, и не се сигурни дали нивната идеја е правилната одлука. Ако си барате себеси изговори, за вашиот…