Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Германија забележа рекорден вишок

Време: 11:55

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Минатата година Германија собрала 38,4 милијарди евра повеќе отколку што потрошила, објави федералното Биро за статистика. На овој начин, големата коалиција успеа да генерира највисок буџетски вишок во историјата на федералната република.

Причината за полните каси е пред сè добра конјунктура – бруто домашниот производ е за 2,2% над претходната година. Една година порано економијата се зголеми за 1,9 отсто. Таков силен раст, како оној од 2017-та година, беше последен пат во 2011-та година. Но, тогаш најголемата европска економија се опорави од големиот колапс по глобалната криза во 2009-та година.

Приватната потрошувачка минатата година се зголеми за 2%. Заштедите од пари не носат речиси ништо на потрошувачите поради политиката за нула интерес на Европската централна банка (ЕЦБ). Историјата на пазарот на труд останува добра. Според истражувачите на „GfK“од Нирнберг, малкумина во Германија во моментов се загрижени за нивната работа. Довербата во силната економија останува висока.

Во исто време, закрепнувањето на глобалната економија создава зголемена побарувачка за стоки од Германија. Во 2017-та година, германските извозници четврта година по ред со рекорди. Во првите единаесет месеци од минатата година, машините, автомобилите и другата стока беа извезени за 1,18 илјади милијарди евра – зголемување од 6,5% во однос на претходната година.

Растот исто така беше потпомогнат и од повисоките корпоративни инвестиции. Компаниите инвестирале 3,5% повеќе пари во машини, опрема и возила.

Сепак, владините трошоци се зголемија под просекот од 1,4%. И со рекордни приходи: во 2017-та година германската држава веќе четврта година по ред собра повеќе пари, отколку што потрошила. Вишокот на федералните, државните, општинските и социјалните фондови достигна рекордни 38,4 милијарди евра. Ова одговара на 1,2% од бруто домашниот производ, со што ја прави Германија лидер во еврозоната.

Германската економија, исто така, има корист од ниските каматни стапки. Како резултат на тоа, државата успеа да добие поевтини кредити на пазарот на капитал. Дефицит – иако минимален – Германија објави во 2013-та година.

Според сојузната влада и неколку институти, резултатот најверојатно ќе биде сличен и оваа година. Рекордното вработување и реалниот раст на платите го зголемија расположението на купувачите, додека подобрувањето на светската економија и натаму ветува добри договори за извозниците. Изградбата, на пример, има корист од одржливите ниски каматни стапки, додека компаниите најверојатно ќе инвестираат повеќе во однос на рекордните нарачки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

  Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев рече дека ова е негова прва посета на земјава и дека имал…

 • ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува

  ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува

  Уделот на лоши заеми во банките на Европската унија се намалува, но останува висок. Ова беше објавено од страна на Европската комисија, кога подготвува мерки…

 • Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец – Попова Шапка

  Укината забраната за тешки товарни возила на патот Лисец – Попова Шапка

  Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец с. Лисец – Попова Шапка е укината во 15 часот, информира АМСМ. Забраната беше воведена…

 • Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

  Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

  Нема централна банка во светот, која ќе даде апсолутно точни предвидувања, но кога станува збор за клучен индикатор, каков што е инфлацијата, Централната банка на…

 • Како до помали сметки за греење? Едноставни совети кои секој може да ги примени!

  Како до помали сметки за греење? Едноставни совети кои секој може да ги примени!

  Загубите во топлина во домот пред се зависат од: изолацијата на објектот, квалитетот на вратите и прозорците, процентот на застакленост, ориентацијата и местоположбата. Може да…

 • Столтенберг: Земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија е посветена да се приклучи кон НАТО

  Столтенберг: Земјите членки се воодушевени од тоа колку Македонија е посветена да се приклучи кон НАТО

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред пратениците и Владата искажа воодушевување од напредокот на Македонија по 27 април и упадот во Собранието. Тој кажа…

 • Поради наноси од снег забрана за камиони на патот Лисец – Попова Шапка

  Поради наноси од снег забрана за камиони на патот Лисец – Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози на повисоките места, со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на…

 • За развој на зимскиот туризам Црна Гора ќе инвестира над 60 милиони евра

  За развој на зимскиот туризам Црна Гора ќе инвестира над 60 милиони евра

  До 2020 година Црна Гора ќе инвестира повеќе од 60 милиони евра за развој на зимскиот туризам во земјата, изјави црногорскиот премиер Душко Марковиќ, кој беше…

 • За верскиот празник Водици посебен режим на сообраќај во Скопје

  За верскиот празник Водици посебен режим на сообраќај во Скопје

  За време на одбележувањето на утрешниот верски празник Водици (19 јануари) сообраќајната полиција во Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во…

 • Ирска: Ние даночен рај? Вие сте лицемери!

  Ирска: Ние даночен рај? Вие сте лицемери!

  Ирскиот премиер Лео Вараткар ги обвини членките на ЕУ за лицемерие кога станува збор за корпоративниот данок и ги отфрли како неточни тврдењата дека Ирска…