Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Хрватска 2018: Прво скандинавско, а потоа балканско дерби

Време: 09:07

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Хрватска од денес до 28 јануари ќе биде домаќин на 13.Европско првенство во ракомет. На континеталното првенство учествуваат 16 репрезентации, меѓу нив е и Македонија, а титулата ја брани Германија. Натпреварите во фазата по групи ќе се играат во четири град: Загреб, Вараждин, Пореч и Сплит.

Ова европско првенство е последно на кое ќе учестуваат 16 селекции, од наредното во 2020 бројката на учесници ќе биде зголемена за уште осум национални тимови.

Европското во Хрватска ќе биде петто на кое ќе учествува и Македонија, која од 2012 година не пропуштила да игра во завршницата. Дебито на континеталните шампионати Македонија го имаше во 1998 година во Италија (12 место), 14 години подоцна во Србија е остварен најдобриот резултат, петто место, а потоа во 2014 во Данска беше освоено 10.место, а пред две години во Полска, Македонија заврши на 11.позиција.

Македонија на првенството е сместена во Ц-групата, натпреварите ќе се играат во Загреб. Противници на Македонија ќе и бидат балканските репрезентации Словенија и Црна Гора и бранителот на трофејот Германија.

Првиот меч македонските ракометари ќе го одиграат в сабота од 19:30 против Словенија, а потоа следуваат дуелите со Црна Гора (15 јануари, 20:30 часот) и Германија (17 јануари, 18:15 часот).

Пласман во наредната фаза ќе изборат по три најдобри репрезентации од секоја група. Во наредната фаза ќе бидат формирани две нови групи, односно ќе вкрста репрезентациите од А и Б, односно Ц и Д групите.

На отворањето на шампионатот ќе се играат натпревари во А-групата (Сплит) и Б-групата (Пореч). Град домаќин на оваа група е Сплит.

Првиот ден нуди четири натпревари, но сепак во центарот на вниманието ќе биде А-групата односно пресметката на скандинавските ривали Шведска и Исланд (18:15 часот), а потоа и на балканските сопреници Хрватска и Србија (20:30), во овој термин во Пореч се игра дербито во Б-групата Норвешка-Франција. Првиот меч во Б-групата ќе го одиграат Белорусија и Австрија.

Еуро 2018 Хрватска:

А-група (Сплит): Хрватска, Шведска, Исланд, Србија
Б-група (Пореч): Франција, Норвешка, Австрија, Белорусија
Ц-група (Загреб): Германија, Македонија, Словенија, Црна Гора
Д-група (Вараждин): Данска, Шпанија, Унгарија, Чешка

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Џеко и Емерсон се поблиску до Челзи

  Џеко и Емерсон се поблиску до Челзи

  Фудбалерите на Рома Един Џеко и Емерсон Палмиери дале согласност да преминат во Челзи и сега сето тоа зависи од преговорите меѓу двата клуба, откри…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Компанијата „Ferrari“ подготвува „надуена“ модификација на суперавтомобилот „488 GTB“, која ќе го добие традиционалното име „GTO“ (Gran Turismo Omologata). Моделот ќе стане најмоќниот граѓански автомобил…

 • Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира…

 • Санчез до крајот на денот на прегледи во Манчестер!

  Санчез до крајот на денот на прегледи во Манчестер!

  Tрансферот на Алексис Санчез во Манчестер Јунајтед е само прашање на време и тоа е јасно. „Дејли Мирор“ како последна информација најавува дека Санчез до…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Instagram сега покажува кога последен пат сте биле активни

  Instagram сега покажува кога последен пат сте биле активни

  Популарната друштвена мрежа „Instagram“ продолжува да ја развива својата секција за размена на пораки, а сега има и нова можност која одамна е приустна на…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…