Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Ford го редизајнираше Edge, претстави и ST верзија (фото+видео)

Време: 16:28

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Моделот кој изворно беше наменет за американскиот пазар и кој од 2016-та се продава и во Европа, доби нов изглед, но и спортска „ST“ верзија.

Актуелниот „Ford Edge“ на пазарот е од 2014-та, што во автомобилската индустрија значи дека дојде време за „затегнување на брчките“.

Дека автомобилот стилски е модернизиран, најдобро може да се види предниот дел каде има промена на маската на ладнилникот, фаровите и браникот.

Промените се во помал обем и во задниот дел, но и тука дизајнерите на „Ford“ интервенираа на стоп-светлата и вратата на багажникот.

Редизајнот секако ќе допринесе „Edge“ да биде попривлечен за потенцијалните купувачи и да му помогнат на автомобилот да се избори со конкуренцијата до пристигнување на новата генерација.

Засега е познато дека моделот за американскиот пазар ќе користи четирицилиндарски 2.0-литарски турбо бензински агрегат, но тој е засилен за 4 kW и сега развива 186 kW (253 ks).

Моторот е поврзан со осумбрзински автоматски менувач, а наместо класичниот мануелен менувач, употребена е точка која се наоѓа на централната конзола покрај командата електронската паркинг сопирачка.

Кога станува збор за системите за асистенција, за безбедност на патот – покрај останатото – се наоѓа системот за предупредување на можен фронтален судир со опција за автоматско сопирање, предупредување на друго возило во мртвиот агол на возачот, систем за одржување на возилото во лентата која се движи и автоматското подесување на долгите светла.

За купувачите кои посакуваат нешто повеќе, „Ford“ подготви нова „ST“ верзија, која е опремена со 2,7-литарски „V6“ би-турбо мотор со 340 ks (250 kW) и 515 Nm.

И во овој модел моќта на тркалата се пренесува преку осумстепен автоматски менувач, а погонот на сите 4 тркала е стандарден.

„Edge ST“ се разликува од регуларниот модел и по дизајнот – различна маска на ладилникот која потсетува на „Focus ST“.

Различни се и браниците – тие на „ST“ верзијата имаат спортски изглед како и издувни цевки кои на моделот „Edge ST“ се трапезоидни во однос на стандардниот модел чиј пресек е кружен.

„Ford Edge“ и „Edge ST“ зa 2018-та ќе имаат светска премиера на авто-саемот во Детроит, кој ќе се одржи во втората половина од јануари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…

 • Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го подготвува излегувањето на пазарот на сериската верзија на 5-метарскиот концепт кросовер „Telluride“, кој дебитираше во 2016=та година, соопшти весникот „Go Auto“, повикувајќи…

 • Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Еден од акцентите во новиот „Mercedes-Benz CLS-Class“ е несомнено „мекиот“ хибриден погонски систем на автомобилот. Тој се состои од 3,0-литарски 6-цилиндричен со турбо мотор кој…

 • Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  „Volkswagen“ претстави спортска верзија на својот седан „Passat“. Таа го носи името „GT“ и официјално ќе биде прикажана пред публика за време на автосаемот во…

 • Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Една од првите официјални премиери на Саемот во Детроит беше новата генерација на „Mercedes-Benz G-Class“. Теренецот кој стана карактерен модел за германската марка, го следи…

 • Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Со нетрпение го чекаме зимскиот одмор, скијање, чист воздух, топло чајче, дружење со најблиските. Да побегнете од смогот и загаденоста во градот, од бучавата и…

 • Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Аналитичарите од агенцијата „Focus2Move“ објавија податоци од своето истражување на глобалниот пазар за автомобили за 2017-та година и формираа Топ 10 од најуспешните модели. Според…