Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Што треба да содржи вашето мени во текот на зимските месеци

Време: 15:08

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Според старата индиска дисциплина Ајурведa во ладните денови добро е да консумирате храна која го загрева телото. Погледнете што треба да се најде во вашето мени во текот на зимските месеци…

Ваша храна секогаш треба да ги следи промените и да служи како темел за успешното прилагодување на телото и психата.

Дали долго време сте се обидувале да направите некој здрав, зимски оброк, но не знаете од кои намирници? Ова ќе ви помогне…

– Лук, чили пиперки, семе од синап, и црн бибер – го засилуваат дигестивниот оган и го загреваат телото.

– Црвена леќа, мед, сите млечни производи – го загреваат телото.

– Пченка, костени, тиква – сезонска храна која е добар извор на енергија.

– Мешунки, цели зрна житарки, компир, мусли – намирници богати со магнезиум.

– Млад грашок, лелено семе, јаткасти плодови, просо, леќа, хељда – помагаат во развојот на менталните способности и репродуктивните функции.

Лукот е една од најстарите култивирани билки во светот. Денес е докажано дека лукот содржи околу двеста активни материи – богат е со етерично масло кое содржи сулфур, витамини (А, Б1, Б2 и Ц), минерали (калиум, железо, јод, калциум, селен и фосфор), содржи аминокиселини, ензими, полиози како инсулин, аденозин и алицин. Има исклучително силни антивирусни, антибактериски и антифунгални својства.

Тој е моќен антиоксидант, делува анти-воспалително и одличен е за имунолошкиот систем. Секој ден, јадете 2-3 чешниња лук.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Речиси секое лице кое има пристап на интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги пребарувало на Google. Како последица на тоа најчесто се јавува…

 • Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Туната во конзерва може да биде штетна по здравјето поради полихлорираните бифенили и живата која таа ја содржи во себе. И двете состојки се присутни…

 • Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Дури 65 проценти од светската популација во некој степен е чувствителна на лактоза, што значи дека нивното тело отежнато ги вари млечните производи, бидејќи во…

 • Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Научниците се согласуваат дека чашата млака вода која ќе ја посолите исклучително поволно влијае на човековото тело. Тоа се голтки за детоксификација кои му помагаат на…

 • Неколку здрави комбинации на намирници

  Неколку здрави комбинации на намирници

  Нутриционистите често говорат дека за здравјето и добрата линија многу е важно правилното комбинирање на храната. Ви претставуваме четири комбинации на намирници кои се здрави…

 • Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

  Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

  Секој ден внесувајте 2-5 мг, а имајте на ум дека го уништува изложеноста на светло и високата температура. Витамините играат клучна улога во здравјето на…

 • Што добива телото од сувото грозје

  Што добива телото од сувото грозје

  Сувото грозје може да го зголеми сексуалниот нагон, но и да помогне при срцевите проблеми, анемијата, камењата во бубрезите… Сувото грозје можеби не изгледа спектакуларно,…

 • Намирници кои го чистат телото од никотин

  Намирници кои го чистат телото од никотин

  Сите сме многу свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот на нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин…

 • Доколку имате проблеми со синусите пробајте го овој народен лек од две состојки

  Доколку имате проблеми со синусите пробајте го овој народен лек од две состојки

  Доколку и вие се мачите со синусите пробајте го овој рецепт за народен лек за кој ви се потребни само две состојки. Се што ви…

 • Избришете ги подочниците со жалфија и магдонос

  Избришете ги подочниците со жалфија и магдонос

  Доколку не се поврзани со некои здравствени проблеми, лесно можете да ги „избришете“ со следниов народен лек. Ве мачат подочниците? Доколку не се поврзани со…