Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Без изговори, направете го првиот чекор

Време: 14:47

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Новите претприемачи не се самоуверени за нивните компетенции, и не се сигурни дали нивната идеја е правилната одлука.

Ако си барате себеси изговори, за вашиот нов потфат, овие четири совети можат да ви помогнат да соберете самодоверба и да стартувате компанија.

1. Решете дали навистина сте страставени

Претприемништвото не е за секого, тоа бара да имате мотивација и храброст. Ако дојдете до заклучок дека сопствен бизнис не е за вас, тоа воопшто не е лошо. Бидете искрени со себеси, дали имате издржливост да бидете претприемач. Ќе треба да се трудите да бидете над вашата комфорна зона, и да бидете издржливи кога задачите ќе бидат предизвикувачки.

Страста го дава тој момент. Да го направите овој успешен скок бара да бидете внимателни и страствени.

2. Запознајте го пазарот

Пред да лансирате нов потфат, истражете ги вашите конкуренти, запознајте ги вашите потрошувачи, и запознајте претприемачи како што настојувате да бидете. За успехот ви треба експертиза со производ и пазар, како и внимателно планирање и егзекуција.

3. Креирајте сигурносна мрежа

Ако сте сериозни за започнување сопствен бизнис, заштедете ги ресурсите кои ви се потребни за да успеете. Недостигот на време и пари се двете работи кои ги спречуваат луѓето од стартување нов бизнис.

Скратете го времето посветено за ТВ, и посветете го за бизнис планирање и скратете ги непотребните трошоци за да ги вложите во започнување на бизнис .

4. Свртете се кон семејството и пријателите за поддршка

Луѓето блиски до вас можат да ви бидат од витално значење за прибирање на ресурси во подготовка за почеток на новиот потфат. Охрабрувањето од членовите на семејството и пријателите ќе ви помогнат да изградите претприемачка ефикасност.

Тие можат да ви помогнат и да ги идентификувате вашите силни и слаби страни. Многу луѓе не можат да ги откријат природните таленти. Семејството и пријателите можат да ви помогнат да ги согледате работите во кои сте добри и кои предизвици ве очекуваат како претприемачи.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…

 • Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера!

  Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера!

  Отворен повик за студирање на постдипломските студии на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје Пред еден месец Државниот Економски факултет –…