Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

BMW го обнови првиот модел со погон на предните тркала (фото+видео)

Време: 11:57

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„BMW“ на почетокот на годината ги редизајнираше своите два „MPV“ модели.

Надворешноста е дискретно редизајнирана, па така со внимателна споредба на старата и новата верзија може да се забележат разликите на маската на ладилникот, светлата (нови „LED“ светла и „LED“ светла за магла) и браникот (различни отвори за воздух).

Купувачите од сега ќе можат да изберат една од 13-те бои на надворешноста, вклучувајќи ги и двете нови нијанси – „Jucaro Beige“ и „Sunset Orange“.

Проширена е и понудата на алуминиумски бандажи, со 6 нови дизајнерски решенија, а на располагање се димензии од 16 дo 19 инчи.

Изгледот во кабината е подобрен со нови дезени на навлаките и нови материјали (достапни во различни комбинации), а возењето ќе биде поудобно благодарејќи на продолжениот дел за седење на седиштата.

„BMW Serieѕ 2 Active Tourer“ и „Gran Tourer“ зa 2018-та се опремени со „BMW ConnectedDrive“ системот и најновата генерација на „iDrive“ мултимедијалниот систем за навигација, гласовни команди и подобрен интерфејс.

Баварскиот производител се потруди во редизајнираните модели возачот да биде повеќе во центарот на внимание, ката што централната конзола ќе биде ориентирана кон него.

За прв пат во моделите „Serieѕ 2 Active Tourer“ и „Gran Tourer“ е достапен и автоматски седумбрзински менувач со двојно квачило, а седум степениот пренос овозможува економично возење на долги патувања на автопатите. Покрај овој менувач, и натаму на располагање е шестбрзински мануелен и осумстепен автоматик.

Моторизацијата се состои од бензинци и дизели чија моќност е во распон од 109 ks дo 231 ks, a „BMW“ тврди дека ја подобриле економичноста во возењето и ја намалиле просечната емисија на штетни гасови кај овие аграгати, па таа е возависност од погонските единици во износ помеѓу 112 и 147 g/km.

Во понудата и натаму е „plug-in“ хибридна верзија на моделот „Active Tourer“, со ознака „225XE iPerformance“.

Овој автомобил има погонски систем кој се состои од бензинец и електромотор. Вкупната комбинирана моќ изнесува 224 ks, a максималниот вртежен момент е 385 Nm.

Oд 0 дo 100 km/h „BMW 225XE“ забрзува за 6,7 секунди, a зголемена е и автономијата за возење само на електрична енергија, од 41 на 45 km.

Меѓу бројните електронски систем за асистенции се издвојува „Traffic Jam Assistant“ кој го оддржува автомобилот во рамките на возната лента по која се движи при брзина до 60 km/h.

На располагање е и активен темпомат, а двата системи се дел од изборниот пакет „Driving Assistant Plus“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…

 • Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го подготвува излегувањето на пазарот на сериската верзија на 5-метарскиот концепт кросовер „Telluride“, кој дебитираше во 2016=та година, соопшти весникот „Go Auto“, повикувајќи…

 • Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Еден од акцентите во новиот „Mercedes-Benz CLS-Class“ е несомнено „мекиот“ хибриден погонски систем на автомобилот. Тој се состои од 3,0-литарски 6-цилиндричен со турбо мотор кој…

 • Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  „Volkswagen“ претстави спортска верзија на својот седан „Passat“. Таа го носи името „GT“ и официјално ќе биде прикажана пред публика за време на автосаемот во…

 • Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Една од првите официјални премиери на Саемот во Детроит беше новата генерација на „Mercedes-Benz G-Class“. Теренецот кој стана карактерен модел за германската марка, го следи…

 • Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Со нетрпение го чекаме зимскиот одмор, скијање, чист воздух, топло чајче, дружење со најблиските. Да побегнете од смогот и загаденоста во градот, од бучавата и…

 • Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Аналитичарите од агенцијата „Focus2Move“ објавија податоци од своето истражување на глобалниот пазар за автомобили за 2017-та година и формираа Топ 10 од најуспешните модели. Според…