Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Fisker конечно го покажа својот луксузен модел на електрична енергија (фото+видео)

Време: 15:03

Датум: јануари 10, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Fisker Inc.“, сопственост на дизајнерот Хенрик Фискер, го претстави својот луксузен модел на електрична енергија на „CES Consumer Electronics Show“ во Лас Вегас. За електричниот автомобил, речиси сè беше познато уште од средината на минатата година кога нарачки за тој беа прифатени, но тој сега беше целосно обелоденет.

„Fisker EMotion“ е голем (5085 мм) спортски седан со врати кои се отвораат нагоре, 24-инчни тркала во стандардна опрема, самозатемнувачки стакла, погон на четири тркала и автопилот. Возилото е изградено на јаглеродна и алуминиумска шасија, што ја прави 20% полесна од своите конкуренти.

И меѓу нив, „Fisker“ не го става само „Tesla Model S“, туку и „Mercedes-Benz S-Class“, поради својата богата опрема. Седанот, кој може да биде со 4 или 5 седишта, има голем број дигитални дисплеи, вклучувајќи 27-инчен екран за задните седишта.

Погонскиот систем на „Fisker Emotion“ вклучува неколку електрични мотори кои развиваат 780 КС. Забрзувањето од 0 до 96 км/ч трае 3 секунди, а максималната брзина е 257 км/ч. А извор на енергија е батерија од 145 kW/h на „LG“ која обезбедува 650 километри километража. Со специјалниот полнач „UltraCharger“ за 9 минути, батеријата може да се пополни за уште 200 километри километража.

Електричниот автомобил, исто така, има ултрамодерен автоматски систем. Се одликува со 5 специјални „S3 LiDAR“ уреди развиени од компанијата „Quanergy Systems“ во Силиконската долина.

Производството на „Fisker Emotion“ ќе започне во 2019-та година и ќе биде доверено на надворешна компанија. Нарачките за автомобили се веќе прифатени, со депозит од 2.000 американски долари. Цените почнуваат од 129.900 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…

 • Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го подготвува излегувањето на пазарот на сериската верзија на 5-метарскиот концепт кросовер „Telluride“, кој дебитираше во 2016=та година, соопшти весникот „Go Auto“, повикувајќи…

 • Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Еден од акцентите во новиот „Mercedes-Benz CLS-Class“ е несомнено „мекиот“ хибриден погонски систем на автомобилот. Тој се состои од 3,0-литарски 6-цилиндричен со турбо мотор кој…

 • Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  „Volkswagen“ претстави спортска верзија на својот седан „Passat“. Таа го носи името „GT“ и официјално ќе биде прикажана пред публика за време на автосаемот во…

 • Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Една од првите официјални премиери на Саемот во Детроит беше новата генерација на „Mercedes-Benz G-Class“. Теренецот кој стана карактерен модел за германската марка, го следи…

 • Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Со нетрпение го чекаме зимскиот одмор, скијање, чист воздух, топло чајче, дружење со најблиските. Да побегнете од смогот и загаденоста во градот, од бучавата и…

 • Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Аналитичарите од агенцијата „Focus2Move“ објавија податоци од своето истражување на глобалниот пазар за автомобили за 2017-та година и формираа Топ 10 од најуспешните модели. Според…