Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Црвена леќа: Протеинска бомба која ја лекува анемијата и ги топи мастите!

Време: 14:38

Датум: јануари 10, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Изобилува со магнезиум и молибден, а од витамините е исклучително богата со витаминот Б9 – фолната киселина.

Црвената леќа е помалку позната, но исклучително корисна намирница, која содржи неверојатни 26 грама протеини во 100 грама црвена леќа, што ја прави вистински протеински скапоцен камен.

Кога ќе ја комбинирате со некоја житарка, тогаш една со друга се надополнуваат кога станува збор за аминокиселинскиот состав, па добивате многу квалитетни аминокиселини.

Енергетски ни дава околу 350 калории. Содржи квалитетни сложени јаглени хидрати (60 гр на 100 гр) и неверојатни 30 грама влакна, од кои дел се растворливи и го намалуваат холестеролот, а дел нерастворливи и му помагаат на дигестивниот тракт и ги забрзуваат брзите јаглени хидрати, што води до слабеење.

Има изразено низок гликемиски индекс – само 29, што е многу поволно, а содржи само 1 грам масти и тоа поволни, омега 3 и омега 6 масни киселини.

Многу е богата со железо и затоа особено им се препорачува на жените кои се занимаваат со спорт, поради склоноста кон анемија. Изобилува со магнезиум и молибден, а од витамините е исклучително богата со фолна киселина.

Според својот состав е поквалитетна од повеќе други житарки, а лесно и едноставно се подготвува. Кратко се вари (околу 15 минути) и брзо се распаѓа. Па ако сакате оброк во облик на пире, црвената леќа е одличен избор за таа намена.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Покрај препознатливиот вкус, се смета за одличен антиоксидант, а ја красат и бројни лековити својства… Иако во светската кујна се користи веќе со децении, руколата…

 • Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Кога станува збор за метаболизмот, важно е да знаете дека најдоброто време за неговото забрзување е рано наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја…

 • Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Речиси секое лице кое има пристап на интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги пребарувало на Google. Како последица на тоа најчесто се јавува…

 • Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Туната во конзерва може да биде штетна по здравјето поради полихлорираните бифенили и живата која таа ја содржи во себе. И двете состојки се присутни…

 • Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Дури 65 проценти од светската популација во некој степен е чувствителна на лактоза, што значи дека нивното тело отежнато ги вари млечните производи, бидејќи во…

 • Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Научниците се согласуваат дека чашата млака вода која ќе ја посолите исклучително поволно влијае на човековото тело. Тоа се голтки за детоксификација кои му помагаат на…

 • Неколку здрави комбинации на намирници

  Неколку здрави комбинации на намирници

  Нутриционистите често говорат дека за здравјето и добрата линија многу е важно правилното комбинирање на храната. Ви претставуваме четири комбинации на намирници кои се здрави…

 • Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

  Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

  Секој ден внесувајте 2-5 мг, а имајте на ум дека го уништува изложеноста на светло и високата температура. Витамините играат клучна улога во здравјето на…

 • Што добива телото од сувото грозје

  Што добива телото од сувото грозје

  Сувото грозје може да го зголеми сексуалниот нагон, но и да помогне при срцевите проблеми, анемијата, камењата во бубрезите… Сувото грозје можеби не изгледа спектакуларно,…

 • Намирници кои го чистат телото од никотин

  Намирници кои го чистат телото од никотин

  Сите сме многу свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот на нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин…