Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Hyundai претстави нов кросовер на водород (фото+видео)

Време: 14:08

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Корејскиот производител на „Hyundai Motor“ официјално го претстави новиот кросовер на водородни клетки наречен „Hyundai Nexo“. Премиерата на моделот се одржа на „CES Consumer Electronics Show“ во Лас Вегас.

Во компанијата го одредуваат „Nexo“ како „технолошки предводник, кој ќе игра важна улога во плановите на „Hyundai“ за воведувањето на 18 еколошки автомобил на светските пазари до 2025-та година“. Продажбата ќе стартува до крајот на годината.

Возилото е опремено со најсовремени системи за помош на возачот, вклучувајќи камери за кружен преглед, распоредени од сите страни на возилото. Тие покажуваат слика од областите кои се надвор од дофатот на традиционалните огледала, а таа се емитува директно на екранот во кабината.

„Hyundai Nexo“, исто така, стана првиот модел на корејскиот бренд „Lane After Assist“. Компанијата објави дека системот автоматски го прилагодува управувањето со цел да го поддржи шумот.

Друга карактеристика е функцијата „Highway Driving Assist“, користејќи сензори и податоци од навигацијата за автоматско регулирање на брзината. Опремата „Hydro Crossover“, исто така, го вклучува и системот „Remote Smart Parking Assist“ за да помогне при паркирање на автомобилот.

Кросоверот е изграден на целосно нова платформа, која го прави полесен, побрз и поудобен од моделот „Tucson FCV“. Автомобилот доби подобрена батерија, како и полесен пренос. Димензии на „Nexo“ е 4671 mm долг, ширина од 1895 mm и висок 1630 mm. Растојанието помеѓу двете оски е 2789 mm.

Моторниот погон се напојува со електричен мотор со 160 КС и 394 Nm вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 9,5 секунди, што е за 3 секунди побрзо од веќе споменатиот „Tucson FCV“. Со само едно полнење, „Nexo“ патува до 600 км. За споредба, претходниот водороден кросовер има километража од 430 км.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…

 • Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го подготвува излегувањето на пазарот на сериската верзија на 5-метарскиот концепт кросовер „Telluride“, кој дебитираше во 2016=та година, соопшти весникот „Go Auto“, повикувајќи…

 • Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Еден од акцентите во новиот „Mercedes-Benz CLS-Class“ е несомнено „мекиот“ хибриден погонски систем на автомобилот. Тој се состои од 3,0-литарски 6-цилиндричен со турбо мотор кој…

 • Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  „Volkswagen“ претстави спортска верзија на својот седан „Passat“. Таа го носи името „GT“ и официјално ќе биде прикажана пред публика за време на автосаемот во…

 • Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Една од првите официјални премиери на Саемот во Детроит беше новата генерација на „Mercedes-Benz G-Class“. Теренецот кој стана карактерен модел за германската марка, го следи…

 • Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Со нетрпение го чекаме зимскиот одмор, скијање, чист воздух, топло чајче, дружење со најблиските. Да побегнете од смогот и загаденоста во градот, од бучавата и…

 • Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Аналитичарите од агенцијата „Focus2Move“ објавија податоци од своето истражување на глобалниот пазар за автомобили за 2017-та година и формираа Топ 10 од најуспешните модели. Според…