Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Кинескиот конкурент на Tesla Model X (фото+видео)

Време: 11:27

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Кинеската компанијата „Byton“ го искористи саемот за електроника „CES 2018“ во Лас Вегас, за да претстави концепт прототип на електричен теренец. Моделот се нарекува „Byton Concept“, а сериската верзија се позиционира како конкурент на „Tesla Model X“ и „Jaguar E-Pace“.

Стартот на продажбата на автомобилот со зголемена проодност е закажан за крајот на 2019-та година. Возилото доби стилски дизајн кој донекаде повторува неколку елементи, кои претходно ги видовме кај некои нови модели на „Nissan“ и „Land Rover“.

Сепак, кросоверот е целосно уникатен и оригинален. На пример, каде што треба да биде достапна стандардна инструмент-табла и информативен систем за забава, е поставен широк екран. Во самиот центар е 8-инчен таблет, а седиштата можат да ротираат на 12 степени.

Од компанијата се категорични дека сериската верзија ќе повтори 85% од одлуките претставени кај концептот, но сепак треба да се очекуваат и некои „прифатливи промени во обликувањето на кабината“. Сепак, големиот екран, исто така, ќе биде оставен во стандардниот „SUV“. Надворешноста нема да се менува, со исклучок на камерите, кои ги заменуваат надворешните ретровизори како кај концептот.

Концептниот кросовер се напојува со електричен мотор кој генерира 272 КС. Со едно полнење возилото може да измине 250 милји (402 км). Во исто време, компанијата ќе им понуди на своите корисници верзија со два електрични мотори, кои развиваат 476 КС. Па вкупниот досег со едно полнење ќе биде околу 325 милји (520 км). Цените на моделот ќе започнуваат со 45.000 долари.

Серискиот опција ќе добие и системи за автономно управување од трето и четврто ниво, но тоа ќе се случи дури по 2020-та година. За тогаш „Byton“ планира пласирање на пазарот на уште два модели, од кои едниот ќе е седан. Тие ќе бидат изградени на платформата на презентираниот концепт на „Byton“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…

 • Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го подготвува излегувањето на пазарот на сериската верзија на 5-метарскиот концепт кросовер „Telluride“, кој дебитираше во 2016=та година, соопшти весникот „Go Auto“, повикувајќи…

 • Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Еден од акцентите во новиот „Mercedes-Benz CLS-Class“ е несомнено „мекиот“ хибриден погонски систем на автомобилот. Тој се состои од 3,0-литарски 6-цилиндричен со турбо мотор кој…

 • Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  „Volkswagen“ претстави спортска верзија на својот седан „Passat“. Таа го носи името „GT“ и официјално ќе биде прикажана пред публика за време на автосаемот во…

 • Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Една од првите официјални премиери на Саемот во Детроит беше новата генерација на „Mercedes-Benz G-Class“. Теренецот кој стана карактерен модел за германската марка, го следи…

 • Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на зимски одмор

  Со нетрпение го чекаме зимскиот одмор, скијање, чист воздух, топло чајче, дружење со најблиските. Да побегнете од смогот и загаденоста во градот, од бучавата и…

 • Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Најпродаваните автомобили во светот за 2017-та година

  Аналитичарите од агенцијата „Focus2Move“ објавија податоци од своето истражување на глобалниот пазар за автомобили за 2017-та година и формираа Топ 10 од најуспешните модели. Според…