Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Oсобини на успешните жени – Како да дојдете до директорската фотеља

Време: 15:13

Датум: јануари 5, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Истражувањата велат дека овие фактори предвидуваат дали ќе бидете успешни или не…

Веројатно сте имале прилика да сретнете многу успешни жени, а веројатно и вие самите сте успешни на некој начин, без оглед дали како студент или вработен. Но што е она што на жените им дава можност да изградат сјајна кариера?

Во изминтите неколку децении бројот на жените на високите позиции прилично се зголеми, но сепак, дамите и понатака се во мал број на топ позициите. Што е тоа што жените ги спречува да дојдат до највисоките манаџерски функции? А што е она што некои дами сепак ги довело до директорската фотеља?

Неодамна направената студија на компанијата „Caliper“ која се занимава со регрутирање на таленти, се ангажираше со истражувањето на личните особини и карактеристи кои ги красат 85-те најуспешни жени. Еве кои особини биле издвоени:

1. Асертивност: Способност јасно и директно да кажат што мислат.

2. Агресивност: Во смисла на борбени залагања и конструктивно делување.

3. Емпатија: Слушање и разбирање.

4. Силно его: Самодоверба и успешно надминување на предизвиците.

5. Енергичност: Ентузијазам и грижа за себеси (да, тоа подразбира и доволна количина на сон).

6. Толеранција на стрес: Познавање на начини за опуштање.

Ова истражување исто така истакнува и дека најголемата препрека со која се соочуват жените чија кариера е во подем, е чувството на вина поради тоа што не поминуваат доволно време со семејството. Освен тоа, жените често се соочуваат и со неопходноста да ги надминат машките колеги за тие да ги сфатат сериозно, како и со недостатокот на поддршка од семејството, кога се ангажирани на позициите кои бараат многу од нив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…

 • Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера!

  Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера!

  Отворен повик за студирање на постдипломските студии на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје Пред еден месец Државниот Економски факултет –…