Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Социјални претпријатија за економско јакнење на групите од социјален ризик

Време: 16:26

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А. официјално го заокружи едногодишниот ИПА-проект „Зајакнување на Ромките преку основање социјално претпријатие“, финансиски поддржан од Европската Унија.

По тој повод денеска во ЕУ Инфо-центарот во Скопје се одржа конференција за печат, на која беше истакнато дека Х.Е.Р.А. заедно со Општина Центар и мрежата на социјални претпријатија „Групација СОС“ од Франција работеле на отворање можности за економско зајакнување на Ромките, кои се меѓу најмаргинализираните во земјата, што во голема мера се должи и на фактот што дури 92 отсто од нив не се доволно образовани.

Имено, Х.Е.Р.А. и партнерските организации изготвија предлог-програма за развој на социјалното претприемаштво на Општина Центар за 2018 година и стратегија за финансиски механизми за социјални претпријатија во Република Македонија.

Претставувајќи ги накусо овие два документа, Ана Филиповска, локален консултант за развој на социјални претпријатија, ги истакна финансиските механизми кои овозможуваат поволна правна и финансиска околина за основање социјални претпријатија во Македонија. Притоа беше подвлечена и важноста на локалната политика во креирањето социјални претпријатија како начин на економско зајакнување на групите од социјален ризик, но и како начин на постигнување самоодржливост на сервисите што ги нуди граѓанскиот сектор.

Социјалното претпријатие „Нега плус“, кое Х.Е.Р.А. го отвори со помош на овој проект, денес нуди грижа и нега на стари и изнемоштени лица во домашни услови и вработува десет Ромки кои се обучени и сертифицирани според програмата за палијативна грижа и нега, лиценцирана од страна на Министерството за образование.

Во рамките на настанот се одржа и панел-дискусија на која беа споделени дел од успешните социјално претприемачки приказни кај нас. Покрај Благица Петрова од „Нега плус“, за неизбежните финансиски предизвици при формирањето социјално претпријатие во земјата зборуваа и социјалните претприемачи Сократ Манчев од „Покров“, Александра Илоска од „Лице в лице“, Ирина Јаневска од „Кулинари“ и Сашко Јованов од „Хуманост“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест провокативно облечени вечерва од 17 часот од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани им нудат сексуални услуги. Секоја има свој излог и…

 • „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.…

 • ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските промени, подобрување на квалитетот на воздухот,…

 • Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан…

 • Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за…

 • 65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците…

 • Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на…

 • Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во…

 • Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Шангај ќе го надмине Париз во Топ 5 на глобалните градски економии до 2035-та година, што покажува дека рамнотежата во светската економија се поместува кон…

 • Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица се затвора за сите видови…