Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

GE ќе скрати 12.000 вработени од својот енергетски бизнис

Време: 16:14

Датум: декември 7, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот конгломерат „General Electric“ планира да скрати 12.000 работни места од енергетскиот бизнис, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на запознаен извор. Новите лидери на компанијата имаат за цел да ги намалат трошоците и да го стабилизираат производителот.

Отпуштањата, кои формираат околу 18% од работната сила на „GE Power“, најверојатно ќе влијаат професионалните и производствените вработени надвор од САД, вели изворот, кој побарал анонимност, бидејќи плановите уште не се претставени јавно. „GE“ ги намалува и корпоративните трошоци и оние за студии и развој, додека се обидува да го надмине острилото за одложување на пазарите на гас и јаглен, додава изворот.

Потезите кои може да бидат објавени уште денес ја зголемува заштедата направена од главниот извршен директор Џон Фланери, кој веќе ја намали употребата на корпоративните авиони и ја одложи работата на новата централа во Бостон, откако ја презеде функцијата во август. „GE“, кој е најголем производител на гасни турбини, изјави минатиот месец дека ќе ја намали дивидендата за кварталот и ќе продаде некои делови од својот бизнис.

Смалувањето на работната сила ќе и помогне на „GE“ да ја постигне својата цел за намалување на трошоците за нејзината поделба на енергија за 1 милијарда долари во следната година. Планот е дел од пошироки напори за намалување на трошоците во компанијата за 3,5 милијарди долари до 2018-та година.

Акциите паднаа за 0,6 отсто на 17,66 долари – најниска вредност од пред шест години. Цената на акциите се намалија за 44% во оваа година. Ова е најлошата компанија во „Dow Jones Industrial Average“, која од почетокот на годината бележи од 22% раст.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити Мол

  Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити Мол

  Единствена и уникатна можност имаа посетителите на Скопје Сити Мол да видат како изгледа палењето на светилките од Новогодишната елка. Шоуто започна со мјузикл изведен…

 • Tencent Music ги надмина Spotify и Apple Music во Кина

  Tencent Music ги надмина Spotify и Apple Music во Кина

  Едно од најочекуваните ИПО-а во Кина следната година може да е музика за ушите на инвеститорите во „Tencent Holdings“ поради потенцијалот да ја намали бучавата,…

 • Amazon става точка на спорот, дава 100 милиони евра

  Amazon става точка на спорот, дава 100 милиони евра

  Американската компанија „Amazon“ ќе плати казна од 100 милиони евра за да стави точка на спорот околу неподмирениот долг во Италија. Италијанската даночна агенција соопшти…

 • Крај на една ера: Американските патници се збогуваат со „Џамбо џет“

  Крај на една ера: Американските патници се збогуваат со „Џамбо џет“

  Ги има испишано некои од најубавите страници во историјата на воздушниот сообраќај, стана авион на американските претседатели и летало што многу придонесе за развој на…

 • Deutsche Telekom ќе го купи холандскиот бизнис на Tele2

  Deutsche Telekom ќе го купи холандскиот бизнис на Tele2

  „Deutsche Telekom“ постигна договор со „Tele2 AB“, според кој „T-Mobile“ Холандија ќе се здобие со холандскиот бизнис на „Tele2“ за 190 милиони евра во готово…

 • „Рајанер“ со понуда за избегнување на божиќни нарушувања на летовите

  „Рајанер“ со понуда за избегнување на божиќни нарушувања на летовите

  Нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“ соопшти дека е подготвена да ги признае пилотските синдикати, во обид да го избегне нарушувањето на летовите во текот набожикниот период. Пред…

 • 16% од компаниите во ЕУ продаваат преку веб-канали

  16% од компаниите во ЕУ продаваат преку веб-канали

  16% од фирмите кои се наоѓаат во Европската унија, користеле сајт или мобилна апликација за да добиваат  нарачки од своите клиенти. Ова го покажуваат податоците…

 • „Волт Дизни“ го купи „Фокс“ на Мердок за 52 милијарди долари

  „Волт Дизни“ го купи „Фокс“ на Мердок за 52 милијарди долари

  „Волт Дизни“ се согласи да го купи најголемиот дел од бизнисот на 21 век, „Фокс“, за 52,4 милијарди долари, во договор што двете компании велат…

 • H&M планира да затвори продавници поради слабата продажба во кварталот

  H&M планира да затвори продавници поради слабата продажба во кварталот

  Шведската модна компанија „H&M“ планира да затвори уште физички продавници и да се насочи кон онлајн продажбата, откако претстави послаби од очекуваните резултати за четвртиот…

 • Илирика ја презема дејноста од белградскиот WISE брокер

  Илирика ја презема дејноста од белградскиот WISE брокер

  ИЛИРИКА Инвестментс АД Белград склучи договор за откуп на дејноста на една од најголемите српски брокерски куќи, WISE брокер АД Белград. Покрај дејностите, ИЛИРИКА ќе…