Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Дескоска: Најзначајна инвестиција за следната година е изработката на нови учебници

Време: 15:39

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентира предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година.

Истакна дека вкупниот буџет за в година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 евра, што претставува зголемување од 5 отсто во споредба со лани. На него се гледа како на развоен буџет, со кој ќе се инвестира во квалитетот на образованието и ќе се обезбедат подобри услови.

Дескоска истакна дека од аспект на најзначајните политики на Министерството за образование и наука буџетот содржи неколку клучни подобрувања.

„Средствата што ги пренесуваме на единиците за локална самоуправа за основното и средното образование се значително зголемени во однос на минатата година. Со тоа ќе обезбедиме повеќе средства за подобри услови во училиштата, а предвидени се и нови вработувања во согласност со реалните потреби. За оваа цел има зголемување од 4,62 отсто во однос на 2017 година или дополнителни 600 милиони денари повеќе“, рече министерката.

Како најзначајна инвестиција во делот на основното и средното образование Дескоска ги посочи предвидените средства за изготвување нови и квалитетни учебници, а нагласи дека со буџетот за 2018 година ќе се унапреди и статусот на наставниците, при што сите вработени во основното и средното образование ќе добијат зголемување на платите од 5 отсто.

„Во однос на новите учебници треба да се има предвид дека пишувањето е сериозен и долг процес. Затоа сакам да најавам дека предност во процесот ќе му дадеме на квалитетот, а не на времето за изработката на учебниците“, нагласи Дескоска.

Околу 45 отсто од планираните средства од вкупниот буџет на МОН се предвидени за финансирање на потребите на основното образование. За високото образование се наменети 26 отсто од буџетот на МОН, за средното образование се предвидени околу 19 отсто од буџетот, за ученички и студентски стандард 6 отсто, а за наука и за научните институти се предвидени 2 отсто од буџетот. За администрацијата се одвојуваат околу 1,8 отсто и 1 процент се однесува на другите проекти.

За капитални инвестиции во образованието во буџетот за 2018 има предвидено 2.140.024.000 милиони денари. Од нив, за изградба и реконструкција на основни и средни училишта се обезбедуваат 282.600.000 денари.

Посебен фокус ќе биде ставен и на подигнувањето на квалитетот на високото образование. Во 2017 година основниот буџет за високото образование изнесувал 2.553.668.000, а за 2018 година се предвидува зголемување од половина милијарда денари, потенцира министерката.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест провокативно облечени вечерва од 17 часот од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани им нудат сексуални услуги. Секоја има свој излог и…

 • „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.…

 • ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските промени, подобрување на квалитетот на воздухот,…

 • Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан…

 • Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за…

 • 65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците…

 • Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на…

 • Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во…

 • Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Шангај ќе го надмине Париз во Топ 5 на глобалните градски економии до 2035-та година, што покажува дека рамнотежата во светската економија се поместува кон…

 • Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица се затвора за сите видови…