Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Започнува клупската програма на „Десонанз 2017“

Време: 15:36

Датум: декември 7, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Во соработка со фестивалот „Таксират“, вечерва започнува клупската програма на деветтото издание на музичкиот фестивал „Десонанз“.

Во салата „25 Мај“ во МКЦ вечерва ќе настапи истакнатиот ветеран на светската хаус, техно и електросцена, Delta Funktionen од Берлин. Сетовите на Delta Funktionen се легендарни во својата техничка софистицираност и прецизност, како и суровата креативна енергија што го движи подиумот низ неговите препознатливо долги сетови. За загревање на публиката и затворање на вечерта задолжени се нашите диџеи Apostolski (Drop Series) и Mitrik (Room 313).

Утревечер на малата сцена во Македонската филхармонија, со својот несекојдневен проект Damien Dubrovnik, ќе настапат двајца од најпрославените модерни композитори во современата музика, Loke Rahbek и Christian Stadsgaard – сопствениците на културниот феномен и издавачка куќа posh isolation од Копенхаген. Публиката ќе има можност да го проследи и електроакустичниот настап на Vedis, како и ексклузивниот проект на македонските етноџез-експериментатори String Forces (во комплетен состав).

По концертот во Македонската филхармонија, следува настапот на маскираниот берлински техно/IDM-продуцент Headless Horseman во МКЦ. Headless Horseman е мистична фигура на електронската сцена и највозбудливиот хардверски техноперформанс во моментот на планетата. Овој перформанс е негово деби во Скопје и дел од светската турнеа на неговиот албум и видеопроект Sanctuary. Локална поддршка се диџеите Maggie (Code XX), Bodan Jamakoski (Audiobahn), Andreas Hz (Broccoli) и Martchin (BTKRSH).

„Десонанз“ е годишен фестивал кој истражува и експериментира со културните стандарди на мултимедијалната уметност, но и со границите на колективната естетика.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера на „Македонскиот Дон Кихот – портрет на Владимир Геoргиевски“

  Премиера на „Македонскиот Дон Кихот – портрет на Владимир Геoргиевски“

  На 19 декември, вторник, во 19:30 часот во Кинотеката на Македонија со отворање на пригодна изложба од циклусот „Македонскиот Дон Кихот“ и премиерата на истоимениот…

 • Рецитал на виолинистот Олег Кондратенко во Македонската филхармонија

  Рецитал на виолинистот Олег Кондратенко во Македонската филхармонија

  Во понеделник, 18 декември, во Камерната сала на Македонската филхармонија рецитал ќе одржи македонскиот врвен виолинист Олег Кондратенко. Кондратенко овој пат ќе настапи заедно со…

 • Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

  Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

  Годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје е младата македонска…

 • „Езеро од јаболка“ во трка за награда на интернaционалниот екофестивал во Црна Гора

  „Езеро од јаболка“ во трка за награда на интернaционалниот екофестивал во Црна Гора

  „Езеро од јаболка“ е филмот со кој Република Македонија со посредство на Министерството за животна средина и просторно планирање ќе се претстави на третиот по…

 • „Секвенци од создавање“ – Изложба на уметникот Андреј Миневски во Прилеп

  „Секвенци од создавање“ – Изложба на уметникот Андреј Миневски во Прилеп

  Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј…

 • Божикно изненадување од македонската поп естрада(фото+видео)

  Божикно изненадување од македонската поп естрада(фото+видео)

  Најпопуларните пејачи од македонската поп естрада, деновиве, обединети во студиото „Алшар“ на Ивица Јанкуловски, решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со…

 • Премиера на филмот „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“

  Премиера на филмот „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“

  Меѓународниот фестивал на филмската монтажа „Синематик“ ќе биде отворен утре, 14 декември, во 20 часот во киното „Милениум“. Фестивалот ќе биде отворен со македонска премиера…

 • Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

  Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

  На 23 декември, сабота, со почеток во 19:30 часот во концертната сала на ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ – Скопје пијанистот Арда Мустафаоглу ќе одржи…

 • Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на два престижни фестивала

  Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на два престижни фестивала

  Краткометражниот филм „Види ја ти неа“, во режија на Горан Столевски, влезе во официјалната програма на најпрестижниот фестивал посветен на краткиот филм кој се одржува…

 • МОБ ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“

  МОБ ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“

  Балетот на Македонската опера и балет на меѓународниот фестивал за танц ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“ во категоријата за извонредност на театри во светот,…