Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

5 факти кои мора да ги знаете за напитоците за детоксикација

Време: 15:28

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Напитоците за детоксикација се од голема помош во слабеењето, ќе ви ја прочистат кожата и ќе го обноват вашиот метаболизам. А ќе имате и повеќе енергија благодарение на нив. Ви откриваме 5 факти за тоа како на најдобар начин да ги примените соковите за детоксикација…

1. Црвени сокови

Соковите од продавница најчесто се полни со шеќери, кои се извор на празни калории кои дебелеат. Но, природниот сок од калинка, кој е полн со антиоксиданси, вклучува и елагинска киселина, која е добра за црниот дроб. А сокот од цвекло ја зголемува издржливоста кај спортистите. Сепак, немојте да претерувате со нив.

2. Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси кои се познати под називот катехини, а за кои студиите покажале дека ги намалуваат масните наслаги во областа на стомакот и го намалуваат ризикот од меланом.

3. Сок од зеленчук

Ако навистина сакате на вашето тело да му обезбедите витамини и антиоксиданси кои ќе ги уништат слободните радикали, соковите од зеленчук се вистинскиот избор за вас. Нема сите луѓе да изедат два килограми зеленчук во еден оброк.

Бидејќи правењето на сок ги отстранува влакната, хранливите материи полесно се апсорбираат во крвотокот. А правењето на сокови од свеж зеленчук обезбедува повеќе хранливи материи отколку готвењето на истите.

4. Вода

Истражувањата покажале дека гладта често може да ја помешаме со жед, па една чаша вода ќе ви помогне помалку да јадете во текот на оброкот. Откако ќе станете наутро испијте една чаша вода за да го поттикнете метаболизмот. Навечер додека спиеме не пиеме вода па се будиме благо дехидрирани. Тоа го забавува метаболизмот. Самата вода помага и во исфрлањето на токсините од организмот. А колку повеќе токсини исфрлите, токлу помалку тие ќе направат штета во вашето тело.

5. Ферментирани пијалоци

Токсините се водечкиот причинител на воспаленија во телото, а кога ќе се најдат во органите за варење доаѓа до подуеност. Пробиотиците, вид на бактерии кои се наоѓаат во јогуртот, можат да ги ублажат проблемите со варењето. Тие го подобруваат и вашиот имунитет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лажица мед дневно – мерка за здравје

  Лажица мед дневно – мерка за здравје

  Медот содржи различни количини на полифенол, антиоксиданс за кој се смета дека штити од срцеви, но и други болести, покажуваат истражувањата. Дека една лажица мед…

 • Неoчекуван предизвикувач на киселини

  Неoчекуван предизвикувач на киселини

  Ако често ве мачи киселина, а не можете да утврдите што доведува до тоа непријатно чувство, можеби суплементите се во прашање. Еве кои можат да…

 • 5 промени со кои можете да го намалите ризикот од заболување на цревата

  5 промени со кои можете да го намалите ризикот од заболување на цревата

  За да ги намалите шансите на смртоносните болести не е потребно многу – доволни се ситни промени во стилот на живеење. Што можете да направите…

 • Како да си помогнете доколку имате бавен метаболизам

  Како да си помогнете доколку имате бавен метаболизам

  Брзиот метаболизам кај некои луѓе е генетски предодреден. Генерално земено, мажите имаат побрз метаболизам од жените, но сепак не секој има доволно брз метаболизам. Брзиот…

 • 7 причини поради кои треба да пиете сок од портокал

  7 причини поради кои треба да пиете сок од портокал

  Сокот од портокал е на врвот од листата со сокови кои најмногу се консумираат. Покрај тоа што има прекрасен вкус, овој популарен напиток исто така…

 • Вискоенергетска посластица која помага во лекувањето на анемија

  Вискоенергетска посластица која помага во лекувањето на анемија

  Неговата висока енергетска вредност го прави совршен меѓуоброк, а прекрасно е и за во слатките. Сувото грозје е дехидриран плод во кој останува најмногу 23…

 • Намирници за кои никогаш не би се посомневале дека ги уништуваат забите

  Намирници за кои никогаш не би се посомневале дека ги уништуваат забите

  Нема личност која не сака блескава насмевка, но некои намирници потајно ги бојат нашите заби. За да се намали нивното лошо влијние потребно е да…

 • Здрав напиток за свежина и енергија на организмот

  Здрав напиток за свежина и енергија на организмот

  До сега би требало сите јасно да знаат дека – се што јадеме и пиеме, се одразува на нашиот изглед. Поради тоа и решението за…

 • Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладните прсти на рацете и нозете најчесто се јавуваат кај жените, и ова е сосема нормална појава до која доаѓа при процесот на организмот во…

 • Направете домашен тоник и препородете го својот имунитет

  Направете домашен тоник и препородете го својот имунитет

  Лукот го прави секое јадење повкусно, а исто така го подобрува и нашето здравје. Вистина е дека сировиот лук е моќен природен лек. Тој може…