Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Економијата на ЕУ и еврозоната малку го забави растот во третиот квартал

Време: 15:26

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Економијата на Европската унија се зголеми за 0,6% во третиот квартал од 2017-та година на квартална основа, според сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. Бројките покажуваат дека економијата на ЕУ малку го забавува својот раст во споредба со вториот квартал од годината, кога најновите статистички податоци од статистичката агенција покажаа раст од 0,7%.

На годишна основа, бруто домашниот производ на ЕУ се зголеми за 2,6% во третиот квартал од годината. Споредено со минатата година, економијата сѐ уште бележи мало забрзување во споредба со претходниот квартал, кога годишниот раст изнесуваше 2,1%.

Слична е ситуацијата во однос на еврозоната. Економијата, исто така, забележа раст од 0,6% во квартал и 2,6% на годишно ниво. Во претходните три месеци, растот изнесуваше 0,7% во однос на првите три месеци од годината и 2,4% во однос на вториот квартал од 2016-та година.

Меѓу земјите-членки на ЕУ, највисокиот раст на БДП-то во третиот квартал од 2017-та година на квартална основа беше забележан во Романија (2,6%), Малта (1,9%), Латвија (1,5%) и Полска (1,2%). Економијата се намали во Данска за 0,6% и во Литванија останува непроменета со 0,1%.

На годишна основа, Романија се рангира на прво место, со што нејзината економија се проширува со извонредни 8,6% помеѓу јуни и септември. Веднаш потоа Малта со раст од 7,7% и Латвија со 6,2%. Данска и Грција објавија најлошите резултати, со раст од 1,3%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.…

 • ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските промени, подобрување на квалитетот на воздухот,…

 • Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан…

 • Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за…

 • 65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците…

 • Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на…

 • Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во…

 • Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Шангај ќе го надмине Париз во Топ 5 на глобалните градски економии до 2035-та година, што покажува дека рамнотежата во светската економија се поместува кон…

 • Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица се затвора за сите видови…

 • Облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд

  Облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд

  Утринава во земјава преовладува умерено а во западните и северните делови значително облачно и релативно топло време. Во западните делови има слаб локален дожд. Само…