Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Lexus подготвува два нови модели за Европа

Време: 14:07

Датум: декември 7, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител „Lexus“ ќе понуди два нови модели, еден од главните пазари за нив ќе биде Европа. Ова е објавено од „Autoreview“, кој се повикува на топ-менаџерот на брендот одговорен за Стариот континент.

Пред една година, „Lexus“ го покажа концептот на „UX“, а сега се подготвува за издавање на неговата сериска верзија. Тој ќе биде претставен во март во Женева, што ќе го направи најприфатливиот „SUV“ на брендот. Ќе го заземе местото на не толку успешниот хечбек „Lexus CT 200h“.

Опсегот на модификации на моделот е јасен, бидејќи компанијата ги задржува индексите „UX 200“, „UX 250“ и „UX 250h“. Според податоците на производителот „UX 250“ ќе добие 2,0-литарски атмосферски мотор со моќност од 170 КС, а хибридот „UX 250h“ – 178 КС. Поради барањата за сертификација, новиот кросовер само ќе биде лансиран во Европа во почетокот на 2019-та година.

Вториот модел е новата генерација на седанот „ES“, кој ќе биде претставен уште во јануари во Детроит. Ќе биде изграден на платформата „TNGA“ и технички ќе ја повтори во голема мера новата „Toyоta Camry“. Како изглед, сепак, автомобилот ќе биде предводник на марката „LS“.

Покрај сегашната генерација на седанот, новиот „ES“ заменува и друг модел – „Lexus GS“, кој е со слична големина, но е изграден на платформа со заден пренос и не се продава добро. Според последните информации, во февруари 2018-та година компанијата ќе престане да прима нарачки за „GS“ за Европа, а во септември ќе стартува и продажбата на новиот „ES“. За стариот континент, сепак, е достапна само хибридна верзија – „ES 300 h“, но на други пазари ќе се продаваат бензински модификации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  „BMW“ планира да инвестира над 100 милиони евра на тест пат за автономни автомобили и електрични возила, кој ќе биде изграден во Чешка. Се предвидува…

 • Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Наследникот на легендарниот теренец ќе биде претставен во 2018-та, а „Land Rover“ ќе ја прескокне вообичаената фаза за прикажување на концептно возило, затоа што стравува…

 • Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  „Hyundai“ и другиот корејски бренд кој е негова сопственост – „Kia“, планираат да лансираат 38 електрични и хибридни модели во следните 8 години, првите 7…

 • Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Во Германија започна продажбата на новата генерација на моделот „Polo GTI“, кој во таа земја чини од 23.950 eвра. Спортската верзија на популарниот градски хечбек…

 • Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Во конкуренција помеѓу 6 финалисти, новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross го однесе трофејот Autobest 2018 за « Best Buy Car of Europe 2018». Од…

 • Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Многу е веројатно во блиска иднина „Mini“ да стане бренд кој ќе произведува само електрични возила, но одлуката за тоа ќе се донесе во почетокот…

 • Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Чешкиот производител ги објави техничките податоци и фотографии од спортската верзија на својот поткомпактен хечбек. Наместо новата „RS“ верзија, „Škoda“ на купувачите им понуди ограничена…

 • Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Од 2020-та година германската компанија „Audi“ и нејзината поделба „Audi Sport“ ќе започнат со производство на целосно нова палета спортски автомобили опремени со електрични мотори.…

 • Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Германскиот премиум бренд „Mercedes-Benz“ официјално го обелодени ентериерот на новата генерација на „G-Class“. Премиерата на култниот модел ќе се одржи на саемот во Детроит во…

 • Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Големиот седан „Toyota Avalon“ седан не е достапен во Европа, но тоа е предводникот на јапонскиот бренд во САД. Сега компанијата се подготвува за ослободување…