Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Зимата е на прагот – Овие намирници ја бришат зимската депресија

Време: 12:25

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Темните и ладни денови со кои е исполнета зимата која само што не пристигнала кај голем број на луѓе го зголемуваат нивото на стрес… Но, не грижете се – спротиствете се со помош на овие намирници…

Зелен лиснат зеленчук

Зеленчук како спањаќ и кељ достигнуваат најмногу хранливи вредности за време на зимата. Богати се со калиум, магнезиум и калциум кои придонесуваат за одржување на правилниот циклус на сон, опоравување на мускулите, и го регулираат лачењето на хормонот за стрес – сето ова е клуч за добро расположение. Обидете се да внесувате еден до две чаши дневно од овој зеленчук во зима, како би се чувствувале подобро. Може да ги конзумирате свежи во вид на салата или како додаток во смути или малку да ги обарите и да ги прелиете со маслиново масло.

Грав

Гравот е богат со фолна киселина, чии недостаток е поврзан со депресија. Освен тоа, соджи влакна кои даваат чувство на ситос и го олеснуваат варењето на храната.

Печурки

Ако не ги правите често, вистинско време е да бидат на вашата маса. Содржат два многу важни Б витамин – ниацин и рибофлавин, со кои се потикнува добро расположение, како и витамин Д, чии недостаток е поврзан со депресија.

Семе од тиква

Ужината богата со семе од тиква ќе биде одличен сојузник во борба против депресија бидејќи содржи триптофан – аминокиселина која игра важна улога во производство на серотонин, хормон кој не опушта и прави да се чувствуваме добро.

Ореви

Оревите содржат омега – 3 масни киселини кои го подобруваат расположението. За среќа, често се вклучени за празниците, а може да ги јадете и секојдневно. Само внимавајте, да не претерате бидејќи се калорични – неколку се сосема доволно.

Агруми

Портокали и грејпфрут полни се со витамин Ц, кој го намалува уморот и соджи фолна киселина. Сепак, бидете внимателни доколку земате лекови – агрумите, со одредени лекови, го намалуваат или зголемуваат нивото на нивниот ефект.

Јајце

Јајцата содржат витамин Б12, кој го штити здравјето на нервите и недостаток се поврзува со депресија, холин – неопходен за здравје на клеточната мембрана, како и витамин Д.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  Направете го овој моќен напиток и ослободете се од токисните… Прочитајте како да направите детокс напиток на база на бадемово млеко кој лесно се вари…

 • Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Дали сте знаеле дека постојат неколку лоши оброци за појадок кои можат повеќе да ви наштетат отколку да ви бидат од корист? Обидете се следните…

 • Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Погледнeте го овој вкусен и здрав трик кој ќе ви помогне да се ослободите од мастите… Ако сакате да изгледате совршено и да ги согорите…

 • Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Чувствувате константен замор и колку и да спиете на вас никогаш не ви е доволно тоа. Обезбедете ги овие хранливи состојки и започнете го денот…

 • 3 намирници кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

  3 намирници кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

  Одредени состојки од оваа храна ќе го забрзаат процесот на слабеење, поради што е корисно да ги консумирате секојдневно. 1. Зеленчук Доколку сакате згодно тело,…

 • Идеален сок против замор: Се состои од само 3 состојки

  Идеален сок против замор: Се состои од само 3 состојки

  Намалениот внес на витамини и слабата физичка активност во текот на зимските месеци се само некои од причините за заморot кој со себе најчесто носи…

 • Лековита крема од невен која ќе ви помогне при проширени вени и хемороиди

  Лековита крема од невен која ќе ви помогне при проширени вени и хемороиди

  Покрај невенот потребна ви е уште една состојка и ќе добиете природен мелем со неверојатни лековити моќи. Лековитата домашна крема од невен е ефикасно средство…

 • Меден напиток против воспаленија

  Меден напиток против воспаленија

  Медот благодарение на силното антивоспалително дејство е исклучително благотворен за организмот, особено во случај на болки во грлото или киселини. Богат со витамини, минерали и…

 • Едноставен трик за време на појадокот кој го забрзува слабеењето: Се повеќе жени го практикуваат!

  Едноставен трик за време на појадокот кој го забрзува слабеењето: Се повеќе жени го практикуваат!

  Ќе го загубите вишокот килограми со помош на оваа утринска навика… Ако сакате брзо да ослабите, во текот на појадокот применете го овој трик, а…

 • 4 видови намирници кои ретко ги поврзуваме со дијабетес, а би требало

  4 видови намирници кои ретко ги поврзуваме со дијабетес, а би требало

  Познато е дека дебелината, пушењето, алкохолот и неактивноста го зголемуваат нивото на шеќер во крвта, но постојат и здрави намирници кои имаат исто дејство, а…