Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Топ 10 земји со најголем долг по глава на жител во светот (инфографик)

Време: 11:39

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Нивоата на државен долг можат да биде тешко разбирливи, многу често и досадни. На пример, информацијата за долгот на Порторико, кој е 74 милијарди долари е на насловните страници, додека долгот на САД кој достигнува износ од 20 билиони долари не се претставува како голема работа. Како тоа може да има смисла, и на кого треба да му е грижа за сите овие нешта? Графиконот во продолжение се обидува сето тоа да го објасни на лаички начин.

Користени се бројки и информации од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) за националниот долг по глава на жител. Применета е едноставна метрика. На пример, доколку американците би сакале во целост да го елиминираат својот национален долг, секој граѓанин би требало да даде по 61,539 долари. Креирани се „крофна“ кругови: колку е поголем кругот, толку е и поголем износот на долгот по глава на жител. Потоа секој е кодиран со одредена боја за да одговара на скалата која покажува колку ситуацијата е сериозна. Темно црвената значи дека земјата е во сериозни проблеми со повеќе од 75 илјади долари долг по глава на жител, додека сините земји имаат долг од по 10 илјади долари по глава на жител.

Споредувањето на долговите на земјите и нивните оптеретувања од истите, така што ќе се спореди долгот по глава на жител, е најдобриот начин за споредување од неколку причини. Тоа е всушност како споредување на јаболка со јаболка. Поради тоа Соединетите Држави можат да остварат дефицит од 63 милијарди долари за месец октомври – што едвај може да се најде во новостите на Ројтерс, но недостигот на 900 милиони долари за плаќање на долгот на Венецуела доведува до тоа целата економија на оваа земја да се соочи со хаос. Затоа, да се спореди долгот по глава на жител го прави споредувањето на земјите многу почесно и пореално.

Јапонија е во центарот на овој графикон, бидејќи оваа земја има најголем долг по глава на жител во светот, и тој изнесува 90,345 долари. Да биде појасно, доколку Јапонија сака во целост да го исплати долгот, секој нејзин жител би требало веднаш да придонесе со 90,345 долари. Не постои држава во светот каде просечните луѓе годишно трошат толку пари, Ирска е на второто место со 62.687 долари, а трети се Соединентите Држави до 61,539 долари. Тоа е речиси двојно повеќе од просечниот американски даночен обврзник за цела година.

Треба да се обрне внимание на една држава од овој графикон, Кина. Кинеската влада успеала да создаде огромна тенденција на економскиот раст (кој можеби дури од неодамна забавува) и има само 7,119 долари јавен долг по глава на жител. Значи, Кина е најмногу населена земја на планетата. Тоа се уште е неверојатен успех со оглед на тоа колкава модернизација претрпе оваа земја.

Во продолжение е листата со десет земји со најголем долг по глава на жител во светот. Треба да се има на ум дека просекот за сите земји во ОЕЦД е 50,245 долари. Исто така, треба да се обрне внимание на тоа колку земји од листата се во Западна Европа.

1. Јапонија – 90.345 долари

2. Ирска – 62.687 долари

3. САД – 61.539 долари

4. Италија – 59.372 долари

5. Белгија – 59.680 долари

6. Австрија – 49.975 долари

7. Франција – 51,768 долари

8. Грција – 49.630 долари

9. Велика Британија – 52,816 долари

10. Португалија – 44.819 долари

Бројките по глава на жител се секогаш одличен начин за споредување на различните економии од целиот свет. Не е важно кој сте – ако секој граѓанин во земјата ненадејно стане одговорен за плаќање на еднаков удел во националниот долг, би дошло до сериозни проблеми. А тоа особено е точно во случајот кога одделниот дел од националниот долг кој секој треба да го плати e поголем од годишната плата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест провокативно облечени вечерва од 17 часот од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани им нудат сексуални услуги. Секоја има свој излог и…

 • Воздух сега! Граѓаните побараа итно решавање на проблемот со загадениот воздух

  Воздух сега! Граѓаните побараа итно решавање на проблемот со загадениот воздух

  Власта конечно да ги пронајде главните загадувачи и да ги казни. Да ги засили контролите и да го реализира ветеното пред изборите. Ова го порачаа…

 • „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.…

 • ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските промени, подобрување на квалитетот на воздухот,…

 • Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан…

 • Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за…

 • 65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците…

 • Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на…

 • Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во…

 • Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Шангај ќе го надмине Париз во Топ 5 на глобалните градски економии до 2035-та година, што покажува дека рамнотежата во светската економија се поместува кон…