Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Поетите на ДПМ во чест на Блаже Конески

Време: 09:28

Датум: декември 7, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Поети од различни генерации, членови на Друштвото на писателите на Македонија, на 19 декември во 12 часот, ќе настапат на централната свеченост што Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ од Скопје ја организира по повод 96-годишнината од раѓањето на големиот поет, раскажувач, есеист, лингвист и книжевен историчар.

На познатата „Средба на генерации“, на која како поет учествуваше и Блаже Конески, на Филолошкиот факултет што го носи неговото име, ќе настапат поетите: Ристо Лазаров, Иван Џепароски, Владимир Мартиновски, Делвина Керлуку, Раде Силјан, Милован Стефановски, Гордана Михаилова Бошнакоска, Зоран Анчевски, Веле Смилевски, Иван Антоновски, Јусуф Едип, Катица Ќулавкова, Илија Велев, Ресул Шабани, Санде Стојчевски, Ефтим Клетников, Кристина Николовска, Бранко Цветкоски, Александра Велинова, Димитар Пандев и Олга Панкина.

Блаже Конески (1921-1993) беше еден од иницијаторите за формирање на ДПМ и прв претседател на македонската писателска асоцијација. Во чест на неговото дело Друштвото на писателите на Македонија секоја година од 19 до 21 декември ја одржува манифестацијата „Денови на Блаже Конески“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера на „Македонскиот Дон Кихот – портрет на Владимир Геoргиевски“

  Премиера на „Македонскиот Дон Кихот – портрет на Владимир Геoргиевски“

  На 19 декември, вторник, во 19:30 часот во Кинотеката на Македонија со отворање на пригодна изложба од циклусот „Македонскиот Дон Кихот“ и премиерата на истоимениот…

 • Рецитал на виолинистот Олег Кондратенко во Македонската филхармонија

  Рецитал на виолинистот Олег Кондратенко во Македонската филхармонија

  Во понеделник, 18 декември, во Камерната сала на Македонската филхармонија рецитал ќе одржи македонскиот врвен виолинист Олег Кондратенко. Кондратенко овој пат ќе настапи заедно со…

 • Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

  Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

  Годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје е младата македонска…

 • „Езеро од јаболка“ во трка за награда на интернaционалниот екофестивал во Црна Гора

  „Езеро од јаболка“ во трка за награда на интернaционалниот екофестивал во Црна Гора

  „Езеро од јаболка“ е филмот со кој Република Македонија со посредство на Министерството за животна средина и просторно планирање ќе се претстави на третиот по…

 • „Секвенци од создавање“ – Изложба на уметникот Андреј Миневски во Прилеп

  „Секвенци од создавање“ – Изложба на уметникот Андреј Миневски во Прилеп

  Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј…

 • Божикно изненадување од македонската поп естрада(фото+видео)

  Божикно изненадување од македонската поп естрада(фото+видео)

  Најпопуларните пејачи од македонската поп естрада, деновиве, обединети во студиото „Алшар“ на Ивица Јанкуловски, решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со…

 • Премиера на филмот „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“

  Премиера на филмот „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“

  Меѓународниот фестивал на филмската монтажа „Синематик“ ќе биде отворен утре, 14 декември, во 20 часот во киното „Милениум“. Фестивалот ќе биде отворен со македонска премиера…

 • Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

  Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

  На 23 декември, сабота, со почеток во 19:30 часот во концертната сала на ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ – Скопје пијанистот Арда Мустафаоглу ќе одржи…

 • Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на два престижни фестивала

  Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на два престижни фестивала

  Краткометражниот филм „Види ја ти неа“, во режија на Горан Столевски, влезе во официјалната програма на најпрестижниот фестивал посветен на краткиот филм кој се одржува…

 • МОБ ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“

  МОБ ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“

  Балетот на Македонската опера и балет на меѓународниот фестивал за танц ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“ во категоријата за извонредност на театри во светот,…