Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Биткоинот прави нешто невидено

Време: 09:28

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Биткоинот кој вчера ја помина границата од 12.000 долари, а на крајот на минатиот месец беше на 10.000 долари, ги оствари едни од најдобрите 24 часа во историјата.

Криптовалутата не само што надмина 13.000 долари, туку само неколку часа подоцна беше на нивото од 14.000 долари. Значи, за само 24 часа растот е над 2.000 долари.

Моменталната цена на биткоинот е 14.475,45 со тренд да ја мине границата и од 15.000 долари во скоро време.

Така, биткоинот е втората најуспешна валута во тој период – по малку познатата „TRON“ криптовалута, кој ја зголеми својата вредност со неверојатни 159% до 0,005 долари за валута.

Инвеститорите во биткоинот се во очекување на почетокот на тргување со фјучерси. Првично тоа се очекува да се случи на „CBOE“ почнувајќи од недела (10-ти декември), а 8 дена подоцна ќе започне трговијата и на „CME Group“.

Податоците на „Zerohedge“ покажуваат дека цената на биткоинот се движела од 12 до 13.000 долари за 17 часа и од 13 до 14.000 долари за само три часа.

Вкупно 5 криптовалути забележаа намалување од 10% во текот на изминатите 24 часа.

Според последните податоци, пазарната капитализација на сите крипто-лутети денес е над 400 милијарди долари во споредба со 10 милијарди долари во почетокот на 2017-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • График на денот: Како европските банки се справуваат со лошите кредити

  График на денот: Како европските банки се справуваат со лошите кредити

  Лошите кредити остануваат вистинско бреме за европските банки – 944 милијарди евра кои тежат на сметководствените биланси, коментира „Bloomberg“. Според економистите купот заостанати долгови им…

 • До 2050 година речиси 80 проценти од светската популација ќе живее во градовите

  До 2050 година речиси 80 проценти од светската популација ќе живее во градовите

  Кон средината на 20. век само триесет проценти од светското население живеело во метрополите, додека денес живеат речиси 50 проценти. Обединетите нации прогнозираат дека до…

 • Шеста по ред сесија на раст на Dow и S&P 500

  Шеста по ред сесија на раст на Dow и S&P 500

  Американските акции запишаа претежно зголемување во петокот, откако ја завршија шестата по ред сесија на раст и ја забележаа најдобрата недела во последните пет години,…

 • Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно

  Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно

  Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани по претежно суви коловози, освен на повисоките осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење…

 • Медведев: Немаме веќе што да продаваме

  Медведев: Немаме веќе што да продаваме

  Руската економија во голема мера е приватизирана, и не останаа многу активи за продажба, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев. „Не ни остана многу за приватизација,…

 • Денес сончево и потопло, од утре дожд

  Денес сончево и потопло, од утре дожд

  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со услови за појава на утринска магла. Преку денот ќе биде потопло,…

 • Од денес автобусот со број 50 повторно ќе застанува во ГТЦ

  Од денес автобусот со број 50 повторно ќе застанува во ГТЦ

  Автобуската станица во Градскиот трговски центар од денеска повторно ќе функционира. Десет украински автобуси со број 50 на ЈПС ќе застануваат на оваа автобуска станица.…

 • Во недела без вода дел од општина Центар

  Во недела без вода дел од општина Центар

  ЈП „Водовод и канализација“ информира дека в недела, 18 февруари, поради дефект на водоводна цевка со пречник 225 мм на улицата „11 Октомври“ бр. 30…

 • Нов проект на ЕУ за меѓугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија во земјоделието

  Нов проект на ЕУ за меѓугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија во земјоделието

  Во албанскиот пограничен град Пешкопеја денеска беше промовиран уште еден проект на ЕУ за меѓугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија во сферата на земјоделието и…

 • Руската економија може да страда од договорот со ОПЕК

  Руската економија може да страда од договорот со ОПЕК

  Глобалниот договор за намалување на нафтените резерви помеѓу Организацијата на извознички земји (ОПЕК) и земјите кои не се членки на ЕУ би можеле да имаат…