Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Швајцарскиот фонд ветува, „Фени“ ќе продолжи со работа за 1,5 до 2 месеца

Време: 08:41

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Швајцарскиот инвестициски фонд „ФОС Асет менаџмент“ депонирал 3 милиони евра за „Фени“ кај банките доверители. Одлуката дали ќе ја добие фабриката банките треба да ја објават најрано денес попладне кога истекува рокот во кој заинтересираните инвеститори треба да го потпишат меморандумот за разбирање со банките кредитори во кој се наведени предлог-условите за преземање на фабриката.

Марко Комхис, основач на „ФОС Асет менаџмент“, денес ги претстави плановите на швајцарскиот инвестициски фонд за рестартирање на „Фени“.

„На ‘Фени’ не гледаме како на банкротирана компанија, туку, напротив, ја гледаме како фабрика што има иднина. Ќе ги задржиме на работа сите вработени, а на долг рок планираме и нови вработувања. За рестартирање на првата линија во фабриката, единствената што е во функција, ќе вложиме околу 30 милиони евра. Што се однесува до нас, ние би влегле во фабриката уште утре доколку со нас се потпише договорот, но има правни процедури што мора да се почитуваат. Очекувам за 1,5 до 2 месеца од потпишувањето на договорот да почнеме со производство“, рече Комхис и нагласи дека нема да увезуваат менаџери во фабриката, туку дека нивниот план е луѓето што со години работат и имаат искуство да бидат поставени на раководни позиции.

Неговиот инвестициски фонд е веќе навлезен во бизнисот со никел. Комхис вели дека во 2015 година го презел „Фалкондо“ од Гленкор, рударски гигант во Швајцарија, кој по 50 години работење бил затворен и 1.000 луѓе останале без работа.

„За девет месеци успеавме повторно да го отвориме ‘Гленкор’. Сега таму работат 1.300 луѓе. Ова искуство ни помогна да се чувствуваме комфорно да предложиме сериозен план за ‘Фени’. Дојдовме овде првпат по покана на ‘Кунико рисорсис’ кога пред два месеца тие побараа инвеститор за ‘Фени’. Така ги запознавме и банките, кои сега треба да донесат одлука“, вели Комхис.

За обезбедување руда за работа на фабриката имаат рудници во Латинска Америка и Африка, со кои соработува фабриката од Швајцарија, па Комхис смета дека ги исполнуваат трите основни услови поставени од банките, а тоа се финансиски извори, искуство во бизнисот со никел и достапни природни ресурси.

Комхис вели дека бил на средби и со вработените во фабриката и со Синдикатот на „Фени“, а плановите за фабриката ги преставил и пред претставниците од Синдикатот на вработените во индустријата, енергетиката и рударството.

Меморандум за разбирање со условите за инвестирање во „Фени“ банките доставија и до британскиот фонд заинтересиран за фабриката, како и до и конзорциумот во кој учествува бугарски „Енекод“.

Додека трае правната процедура, стечајниот управник најави дека ќе исплати плата на вработените оти на сметката на фабриката веќе биде депонирани пари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест сексуални работнички преку излози нудат услуги на булевар во Скопје

  Шест провокативно облечени вечерва од 17 часот од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани им нудат сексуални услуги. Секоја има свој излог и…

 • Воздух сега! Граѓаните побараа итно решавање на проблемот со загадениот воздух

  Воздух сега! Граѓаните побараа итно решавање на проблемот со загадениот воздух

  Власта конечно да ги пронајде главните загадувачи и да ги казни. Да ги засили контролите и да го реализира ветеното пред изборите. Ова го порачаа…

 • „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“ – нова кампања на РСБСП

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патишта (РСБСП) започна нова кампања под мотото: „И оваа година безбедноста има предност – 2018 најбезбедна до сега“.…

 • ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  ЕУ ќе поддржува иновации во градовите со до 100 милиони евра

  Градовите во Европа можат да аплицираат од вчера до април 2018-та година за европско финансирање за адаптација кон климатските промени, подобрување на квалитетот на воздухот,…

 • Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

  Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан…

 • Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кина останува водечки светски инвеститор во американскиот долг

  Кинеските инвестиции во американските должнички инструменти се зголемија за 8,4 милијарди долари на 1,19 илјади милијарди долари во октомври, според податоците на американското Министерство за…

 • 65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  65.000 работни места помалку во трговијата на мало во Велика Британија

  Велика Британија изгуби 65.000 работни места во трговијата на мало по референдумот за излез од ЕУ – криза предизвикана од зголемената конкуренција на онлајн продавниците…

 • Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар: Транспарентнo, буџетот го пишуваме со граѓаните

  Општина Центар објави дека со буџетот за општината ќе бидат запознаени граѓаните, кои ќе можат да придонесат со свои забелешки и предлози пред носење на…

 • Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Трамп одлучен да ја укине визната лотарија

  Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината. „Во…

 • Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Кои ќе бидат најмоќните градови во светот до 2035-та година?

  Шангај ќе го надмине Париз во Топ 5 на глобалните градски економии до 2035-та година, што покажува дека рамнотежата во светската економија се поместува кон…