Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Сите моќи на грејпфрутот

Време: 16:01

Датум: декември 6, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Можеби сте имале можност да слушнете дека цитрусите се одлични за намалување на вишокот килограми. Од сите нив, најдобра репутација има грепфрутот.

Грејпфрут (Cirtus paradisi) претставува тропска билка од фамилијата на аргуми со горчлив вкус. Плодот е светло жолт до зеленкаст, а постои и сорта која е црвена.

Еден грејпфрут ги задоволува дневните потреби на нашиот организам за витамин Ц, што секако помага во борбата против настинки. Од семките и пулпата се добива цитрофит, кој е најдобриот антибиотик во јакнењето на имунитетот. Сепак, добро е да се знае дека не треба да се претерува со сокот од грејпфрут бидејќи повеќе од половина литар дневно може да доведе до несакани ефекти. Истото се случува и доколку изедете повеќе од еден плод.

Грејпфрутот, односно екстрактот од семките (цитрофит), претставува најсилен достапен природен антибиотик кој уништува широк спектар на микроби, вклучувајќи ги вирусите, бактериите и габичните инфекции. Има и антиоксидативно делување.

Грејпфрутот има антибактериско, антипаразитско и антисептичко дејство, а помага и при настинки, слабеење, камења во бубрезите, чир на желудникот и сл. Грејпфрутот го одржува и здравјето на дигестивниот систем, ја стимулира перисталтиката на цревата со што помага при констипација, а исто така има и антисептички и диуретски ефекти.

Богат е со витамин Ц, содржи витамин А, Б, Д, Е, како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. Исто така содржи голема количина на полифеноли, биофлавоноиди (60-70м проценти), поради кои делува позитивно на здравјето.

Наригенинот, кој се наоѓа во грејпфрутот, има позитивно дејство врз оштетените ДНА молекули кај тумор на простатата. Поправање на оштетената ДНА е еден од главните одбранбени механизми против ракот, затоа што ги отстранува потенцијалните канцерогени супстанци.

Грејпфрутот делува и на следните начини: Го намалува апетитот, помага во разградување на масните наслаги, го намалува нивото на холестеролот во крвта, превенира од грип и настинка, ги превенира артериосклеротичните промени, помага во борба против слободните радикали, помага во детоксификација на организмот и исфрлање на вишокот на течностите, го намалува ризикот од настанување на бубрежни камења, ја превенира појавата на егзем на кожата и др.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лажица мед дневно – мерка за здравје

  Лажица мед дневно – мерка за здравје

  Медот содржи различни количини на полифенол, антиоксиданс за кој се смета дека штити од срцеви, но и други болести, покажуваат истражувањата. Дека една лажица мед…

 • Неoчекуван предизвикувач на киселини

  Неoчекуван предизвикувач на киселини

  Ако често ве мачи киселина, а не можете да утврдите што доведува до тоа непријатно чувство, можеби суплементите се во прашање. Еве кои можат да…

 • 5 промени со кои можете да го намалите ризикот од заболување на цревата

  5 промени со кои можете да го намалите ризикот од заболување на цревата

  За да ги намалите шансите на смртоносните болести не е потребно многу – доволни се ситни промени во стилот на живеење. Што можете да направите…

 • Како да си помогнете доколку имате бавен метаболизам

  Како да си помогнете доколку имате бавен метаболизам

  Брзиот метаболизам кај некои луѓе е генетски предодреден. Генерално земено, мажите имаат побрз метаболизам од жените, но сепак не секој има доволно брз метаболизам. Брзиот…

 • 7 причини поради кои треба да пиете сок од портокал

  7 причини поради кои треба да пиете сок од портокал

  Сокот од портокал е на врвот од листата со сокови кои најмногу се консумираат. Покрај тоа што има прекрасен вкус, овој популарен напиток исто така…

 • Вискоенергетска посластица која помага во лекувањето на анемија

  Вискоенергетска посластица која помага во лекувањето на анемија

  Неговата висока енергетска вредност го прави совршен меѓуоброк, а прекрасно е и за во слатките. Сувото грозје е дехидриран плод во кој останува најмногу 23…

 • Намирници за кои никогаш не би се посомневале дека ги уништуваат забите

  Намирници за кои никогаш не би се посомневале дека ги уништуваат забите

  Нема личност која не сака блескава насмевка, но некои намирници потајно ги бојат нашите заби. За да се намали нивното лошо влијние потребно е да…

 • Здрав напиток за свежина и енергија на организмот

  Здрав напиток за свежина и енергија на организмот

  До сега би требало сите јасно да знаат дека – се што јадеме и пиеме, се одразува на нашиот изглед. Поради тоа и решението за…

 • Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладните прсти на рацете и нозете најчесто се јавуваат кај жените, и ова е сосема нормална појава до која доаѓа при процесот на организмот во…

 • Направете домашен тоник и препородете го својот имунитет

  Направете домашен тоник и препородете го својот имунитет

  Лукот го прави секое јадење повкусно, а исто така го подобрува и нашето здравје. Вистина е дека сировиот лук е моќен природен лек. Тој може…