Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Седум реченици кои ќе ви помогнат да преживеете тежок и стресен период

Време: 13:19

Датум: декември 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Следниот пат кога ќе преживувате тежок и стресен период, обидете се да ги имате на ум овие седум моќни реченици, пишува RiseЕarth.

Ќе ми биде непријатно

Кога ќе дојдат тешките времиња, ќе излезете од вашата прјатна зона. Морате да бидете свесни дека тоа е само првремено и дека ќе ви биде добро кога ќе помине стресниот период. Вдишете длабоко и победете го тој период.

Посилен/на сум од ова

Очајот може да ве поплави. Само обидете се да се сетите дека сте многу силна личност и дека можете да преживеете се.

Пет години од денес?

Размислете дали таа одредена ситуација ќе се влијае на пример и за пет години. Дали е толку важна и критична? Ова ќе ви помгне да сфатите дека проблемот е моментален и ќе пројде.

Неуспехот ве учи

Не паѓајте во депресија ако сте доживеале неуспех. Продолжете понатака и продолжете да вежбате. Верувајте во себе и ќе дојдете до победата.

Најдобро што можете

Направете се најдобро што можете, дајте се од себе и тоа ќе биде доволно. Барем ќе знаете дека не сте се откажале и не сте потфрлиле.

Слушајте го внатрешниот глас

Вашиот морал е многу важен. Борете се за она во што верувате дека е правилно и чувајте се од погрешното.

Само вие можете да се усреќите себе си

Ова е најважната мантра од сите, единствено вие самите можете да се усреќите. Ви сте единствената причина за тагата и среќата кои ги чувствувате.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 20 трикови за правилно седење на компјутер (видео)

  20 трикови за правилно седење на компјутер (видео)

  Иако можат да постојат разни причини, болките во грбот, дури и во нозете често се јавуваат по предолго седење на компјутер. Ако и вие го…

 • Неколку нешта кои ви создаваат стрес при барањето на работа

  Неколку нешта кои ви создаваат стрес при барањето на работа

  Ако барате работа, голема е веројатноста дека сте под стрес. Тоа е сосема нормалнo. Она што не е толку нормално е да се вознемирувате за…

 • 5 инспиративни и едукативни TED говори кои ќе ја подобрат вашата работна рутина (видео)

  5 инспиративни и едукативни TED говори кои ќе ја подобрат вашата работна рутина (видео)

  TED е платформа на која секојдневно пронаоѓаме коментари, совети и препораки од искусните експерти од разни полиња за животот, исхраната, самодовербата и технологијата. Идеите, советите…

 • Колку работењето по работното време е опасно?

  Колку работењето по работното време е опасно?

  Во днешното деловно опкружување важно е да бидете достапни – па дури и кога вашето официјално работно време завршува. Во некои професии не постои работно…

 • Како до успешна презентација?

  Како до успешна презентација?

  Еве листа од презентациски слајдови и податоци, што треба да ги имате на големиот ден, кога инвеститорите ќе седнат со вас на иста маса и…

 • Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Многумина се прашуваат кое е оптималното време кое треба да го поминете во иста компанија, а одговорите на Quor ги претстави Мајкл О.Чрч. Како што…

 • Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Потребни ви се само 5 минути да престанете со одложувањето на своите цели. Еве како… Пет минути не се доволно време за било што добро…

 • Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работата од дома е се почеста. Според анкетите од 2016 година, 37 проценти од вработените во Америка работеле од далеку, односно надвор од канцелариите, што е…

 • Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Сиаран Фоли, водечки HR (human resources) експерт во Сиднеј кој работи со топ менаџмент, напиша на LinkedInd за главната причина поради кoја вработените јa напуштаат…

 • Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Проектниот простор Прес ту егзит заедно со Музејот на современа уметност ве покануваат на предавање на Антон Ледерер, ко-основач на <ротор> центарот за современа уметност…