Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

„Ендава“ продолжува да инвестира и да овозможува одлични можности за кариера во ИТ сферата во Македонија

Време: 12:49

Датум: декември 6, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Македонските ИТ експерти од компанијата „Ендава“ се горди на бројни успешни проекти преку соработката со повеќе од 70 клиенти од целиот свет. Британската компанија оваа година прославува повеќе од три години од отворањето на канцеларии во Скопје, а ќе продолжи и понатаму да придонесува во развојот на ИТ заедницата.

„Ендава“ во Македонија започнува во јануари 2014, и една година подоцна компанијата се сели во сегашните канцеларии близу влезот на Старата чаршија во Скопје. Кога нашата земја била разгледувана како опција за „Ендава“, менаџерскиот тим внимавал на многу аспекти вклучувајќи ја стручноста на нашите ИТ кадри, бројот на дипломци, квалитетот на образовниот систем и отвореноста на државата кон привлекување на нов бизнис. Во моментов, тимот во Македонија брои над 180 вработени, а целта е да се достигне бројката од 400 како дел од долгорочниот план за развој.

 – „Ендава“ во 2015 се пресели во нашите сегашни канцеларии, каде имаме капацитет за 400 вработени. Особено горди сме на тоа што инвестираме во подобри услови за нашите вработени, но и во најнови технологии и платформи за работа со што одржуваме чекор со најновите трендови во ИТ индустријата. Искусни ИТ експерти и дипломирани студенти имаат можност за одлична кариера и постојан личен развој како дел од „Ендава“. Нашиот фокус кон долгорочен кариерен развој, работа во интернационална средина, диретна соработка со клиенти и колеги во различни земји им овозможува на нашите вработени да стекнат и споделат знаење, но и можност да имаат клучен придонес во финалните решенија кои се доставуваат до нашите клиенти изјави Реми Саву, менаџер на „Ендава“ во Македонија, истакнувајќи ја улогата на „Ендава” Скопје во групата и пошироко.

Компанијата нуди Програма за Пракса, Програма за дипломирани студенти и Програма за професионална реквалификација која е отворена со цел да се овозможи доедукација и пренесочување на сите заинтересирани кои сакаат да работат во ИТ секторот како тестери на продукти.

„Ендава“ поседува интерна платформа за обука, сопствена библиотека и програма за кариерен план за секој од вработените, при што континуирано обезбедува внатрешни обуки за постојан развој на своите вработени и подобрување на нивните технички и интерперсонални вештини. Компанијата соработува со студентски парламенти и студентски организации, а има и повеќегодишна соработка со факултетите ФИНКИ и ФЕИТ во Скопје, „Св. Апостол Павле“ во Охрид, ФИКТ во Битола и Универзитетот на Југоисточна Европа, со цел развој и придонес кон ИТ заедницата.

Во изминатите три години „Ендава” несебично инвестира и во проекти кои имаат хуманитарен карактер, како “IT4charity”, каде локални бендови настапуваа пред околу 900 луѓе и беа собрани 8000 евра за децата од СОС детското село во Скопје. Компанијата има придонесено и до детски домови и има спонзорирано претставник од домот за деца без родители „11 Октомври“ за учество на Интернационалната Олимпијада по физика во 2016 во Цирих, како и група на студенти да отпатуваат на “Mission on Mars Robot Challenge” во Париз. Вработените во “Eндава” придонесоа и во креирање на технологија за деца со попречености преку соработка со организацијата “Open the Windows” каде беа изработени неколку едукативни апликации во форма на игри.

Компанијата во изминатите години придонесе со време, енергија и споделување на знаење во бројни натпревари, едукативни настани, обуки, работилници, Tech Flow конференции со реномирани експерти и говорници со цел создавање на нови технички подготвени кадри и успешни идни лидери.

Сето ова докажува дека „Ендава“, како на глобално ниво така и во канцеларијата во Македонија, ќе продолжи со инвестирање во својот раст и развој на заедницата во која припаѓа.

 

—-

„Ендава“ е приватна IT компанија со над 16 години искуство работење со светските лидери во финансии, осигурување, телекомуникации, медии, технологија и малопродажба. Преку понуда на решенија за агилна трансформација, дигитална еволуција и автоматизација, „Ендава“ им помага на клиентите да бидат поефикасни и флексибилни.

„Ендава“ има над 4000 вработени и канцеларии во Северна Америка, Западна Европа и развојни центри во Колумбија, Молдавија, Романија, Македонија, Србија и Бугарија.

Покрај инвестирањето во долгорочни односи со клиентите, „Ендава“ ја препознава и важноста да овозможи содржајни кариери исполнети со предизвици за своите вработени, и преку тоа се етаблира себеси како еден од најпосакуваните вработувачи за најдобрите и најспособните инженери.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити Мол

  Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити Мол

  Единствена и уникатна можност имаа посетителите на Скопје Сити Мол да видат како изгледа палењето на светилките од Новогодишната елка. Шоуто започна со мјузикл изведен…

 • Tencent Music ги надмина Spotify и Apple Music во Кина

  Tencent Music ги надмина Spotify и Apple Music во Кина

  Едно од најочекуваните ИПО-а во Кина следната година може да е музика за ушите на инвеститорите во „Tencent Holdings“ поради потенцијалот да ја намали бучавата,…

 • Amazon става точка на спорот, дава 100 милиони евра

  Amazon става точка на спорот, дава 100 милиони евра

  Американската компанија „Amazon“ ќе плати казна од 100 милиони евра за да стави точка на спорот околу неподмирениот долг во Италија. Италијанската даночна агенција соопшти…

 • Крај на една ера: Американските патници се збогуваат со „Џамбо џет“

  Крај на една ера: Американските патници се збогуваат со „Џамбо џет“

  Ги има испишано некои од најубавите страници во историјата на воздушниот сообраќај, стана авион на американските претседатели и летало што многу придонесе за развој на…

 • Deutsche Telekom ќе го купи холандскиот бизнис на Tele2

  Deutsche Telekom ќе го купи холандскиот бизнис на Tele2

  „Deutsche Telekom“ постигна договор со „Tele2 AB“, според кој „T-Mobile“ Холандија ќе се здобие со холандскиот бизнис на „Tele2“ за 190 милиони евра во готово…

 • „Рајанер“ со понуда за избегнување на божиќни нарушувања на летовите

  „Рајанер“ со понуда за избегнување на божиќни нарушувања на летовите

  Нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“ соопшти дека е подготвена да ги признае пилотските синдикати, во обид да го избегне нарушувањето на летовите во текот набожикниот период. Пред…

 • 16% од компаниите во ЕУ продаваат преку веб-канали

  16% од компаниите во ЕУ продаваат преку веб-канали

  16% од фирмите кои се наоѓаат во Европската унија, користеле сајт или мобилна апликација за да добиваат  нарачки од своите клиенти. Ова го покажуваат податоците…

 • „Волт Дизни“ го купи „Фокс“ на Мердок за 52 милијарди долари

  „Волт Дизни“ го купи „Фокс“ на Мердок за 52 милијарди долари

  „Волт Дизни“ се согласи да го купи најголемиот дел од бизнисот на 21 век, „Фокс“, за 52,4 милијарди долари, во договор што двете компании велат…

 • H&M планира да затвори продавници поради слабата продажба во кварталот

  H&M планира да затвори продавници поради слабата продажба во кварталот

  Шведската модна компанија „H&M“ планира да затвори уште физички продавници и да се насочи кон онлајн продажбата, откако претстави послаби од очекуваните резултати за четвртиот…

 • Илирика ја презема дејноста од белградскиот WISE брокер

  Илирика ја презема дејноста од белградскиот WISE брокер

  ИЛИРИКА Инвестментс АД Белград склучи договор за откуп на дејноста на една од најголемите српски брокерски куќи, WISE брокер АД Белград. Покрај дејностите, ИЛИРИКА ќе…