Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Bilxa Bargeld & Teho Teardo ќе ја доловат длабочината на црното со концерт во Македонската филхармонија

Време: 12:34

Датум: декември 6, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Во Македонската филхармонија во сабота (9 декември) ќе се одржи концерт на Bilxa Bargeld & Teho Teardo, фузија на двајца музичари кои ја претставуваат оската Рим – Берлин.

Концертот кој е во организација на МКЦ, е всушност промонција на нивнот нов материјал што следува три години по деби албумот „Still Smiling“.

Новиот албум кој е полод на соработката на Teho и Blixa носи наслов „Nerissimo“ и претставува резултат на посебна поврзаност и уметничка и лична, каде двајцата музичари пронаоѓаат нов облик на нивна креативна блискост за да можат да откриваат нови светови.

„Nerissimo“ на италијански е суперлативна форма за придавката „црн“ („најцрниот“) бидејќи, како што велат организаторите, има нешто многу црно околу музиката на ова издание. Насловната песна „Nerissimo“ има две верзии, англиската го отвора албумот, а италијанската го затвора, заокружувајќи го албумот како крај на една книга.

Посебно во нивната нова соработка е користењето на дрвени дувачки инструменти, особено бас-кларинетот којшто игра длабока и многу значајна улога во неколку од новите песни. Заеднички нивниот звук создава заоблен фрекфенциски спектар за топло да го обвие и поткрепи нискиот милозвучен глас на Blixa.

Blixa Bargeld е роден во 1959 година во Западен Берлин. Како самоук артист, тој работи како пејач, писател, композитор и режисер. Дел е и од „Nick Cave and the Bad Seeds“, како гитарист, повеќе од 10 години и е предводник и основач на „Einstürzende Neubauten“ од 1980 година. Во моментов живее на релација Сан Франциско – Берлин – Пекинг.

Teho Teardo е музичар, композитор и дизајнер на звук кој живее во Рим. Негово дело е музиката за неколку филма од режисери добитници на наградата „Оскар“ како Паоло Сорентино и Габриеле Салваторес. Има добиено повеќе награди за неговата музика, како Наградата „Enio Morricone“ и Наградата „David Di Donatello“.

Концертот во сабота е закажен за 20 часот, а билетите по цена од 600 денари може да се набаватво Југотон, 1/2 Југотон и на Билетарницата на МКЦ.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера на „Македонскиот Дон Кихот – портрет на Владимир Геoргиевски“

  Премиера на „Македонскиот Дон Кихот – портрет на Владимир Геoргиевски“

  На 19 декември, вторник, во 19:30 часот во Кинотеката на Македонија со отворање на пригодна изложба од циклусот „Македонскиот Дон Кихот“ и премиерата на истоимениот…

 • Рецитал на виолинистот Олег Кондратенко во Македонската филхармонија

  Рецитал на виолинистот Олег Кондратенко во Македонската филхармонија

  Во понеделник, 18 декември, во Камерната сала на Македонската филхармонија рецитал ќе одржи македонскиот врвен виолинист Олег Кондратенко. Кондратенко овој пат ќе настапи заедно со…

 • Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

  Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

  Годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје е младата македонска…

 • „Езеро од јаболка“ во трка за награда на интернaционалниот екофестивал во Црна Гора

  „Езеро од јаболка“ во трка за награда на интернaционалниот екофестивал во Црна Гора

  „Езеро од јаболка“ е филмот со кој Република Македонија со посредство на Министерството за животна средина и просторно планирање ќе се претстави на третиот по…

 • „Секвенци од создавање“ – Изложба на уметникот Андреј Миневски во Прилеп

  „Секвенци од создавање“ – Изложба на уметникот Андреј Миневски во Прилеп

  Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј…

 • Божикно изненадување од македонската поп естрада(фото+видео)

  Божикно изненадување од македонската поп естрада(фото+видео)

  Најпопуларните пејачи од македонската поп естрада, деновиве, обединети во студиото „Алшар“ на Ивица Јанкуловски, решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со…

 • Премиера на филмот „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“

  Премиера на филмот „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“

  Меѓународниот фестивал на филмската монтажа „Синематик“ ќе биде отворен утре, 14 декември, во 20 часот во киното „Милениум“. Фестивалот ќе биде отворен со македонска премиера…

 • Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

  Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

  На 23 декември, сабота, со почеток во 19:30 часот во концертната сала на ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ – Скопје пијанистот Арда Мустафаоглу ќе одржи…

 • Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на два престижни фестивала

  Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на два престижни фестивала

  Краткометражниот филм „Види ја ти неа“, во режија на Горан Столевски, влезе во официјалната програма на најпрестижниот фестивал посветен на краткиот филм кој се одржува…

 • МОБ ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“

  МОБ ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“

  Балетот на Македонската опера и балет на меѓународниот фестивал за танц ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“ во категоријата за извонредност на театри во светот,…