Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Успешните жени ги поседуваат овие 5 нешта

Време: 11:49

Датум: декември 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Сите имаме различни дефиниции за успехот, во зависност од личните ставови и животните фази во кои се наоѓаме. Но, кога станува збор за некои квалитетни нешта, тие би требало да бидат заеднички за сите жени, ако сакаат да бидат успешни.

Манири

Успешните жени знаат колкава моќ имаат добрите манири. Дури и кога се на самиот врв, тие кон другите се однесуваат со почит, љубезност и сочувство.

Емоции

Успешните жени знаат да ги контролираат емоциите па точно знаат кога нешто треба да кажат, кога да премолчат, кога да останат смирени, односно кога да реагираат. Тоа не значи дека тие се безчувствителни и рамнодушни. Тие и понатака можат да бидат лути, разочарани или фрустрирани, но научиле како да не го покажуваат тоа.

Самодоверба

Без оглед дали е тоа начинот на кој разговараат, како се облечени или какво е нивното држење, успешните жени зрачат со сигурност, дури и кога не се сигурни во своите способности.

Личен развој

Тие се задоволни со тоа каде се сега, но и понатака бараат нешто ново, поголемо и подобро. Нови предизвици, поголеми можности. Затоа инвестираат во својот развој и подобрување, со цел да станат најдобрата можна верзија.

Грешки

И на крајот, успешните жени ја преземаат одговорноста за сопствените грешки, бидејќи знаат дека, и покрај најдобрите намери, работите понекогаш не излегуваат онака како што треба. Во таквите ситуации, може да биде примамливо да ја наметнете вината на некој друг. Успешните жени знаат да признаат кога ќе погрешат, но знаат и како да ја поправат ситуацијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 20 трикови за правилно седење на компјутер (видео)

  20 трикови за правилно седење на компјутер (видео)

  Иако можат да постојат разни причини, болките во грбот, дури и во нозете често се јавуваат по предолго седење на компјутер. Ако и вие го…

 • Неколку нешта кои ви создаваат стрес при барањето на работа

  Неколку нешта кои ви создаваат стрес при барањето на работа

  Ако барате работа, голема е веројатноста дека сте под стрес. Тоа е сосема нормалнo. Она што не е толку нормално е да се вознемирувате за…

 • 5 инспиративни и едукативни TED говори кои ќе ја подобрат вашата работна рутина (видео)

  5 инспиративни и едукативни TED говори кои ќе ја подобрат вашата работна рутина (видео)

  TED е платформа на која секојдневно пронаоѓаме коментари, совети и препораки од искусните експерти од разни полиња за животот, исхраната, самодовербата и технологијата. Идеите, советите…

 • Колку работењето по работното време е опасно?

  Колку работењето по работното време е опасно?

  Во днешното деловно опкружување важно е да бидете достапни – па дури и кога вашето официјално работно време завршува. Во некои професии не постои работно…

 • Како до успешна презентација?

  Како до успешна презентација?

  Еве листа од презентациски слајдови и податоци, што треба да ги имате на големиот ден, кога инвеститорите ќе седнат со вас на иста маса и…

 • Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Многумина се прашуваат кое е оптималното време кое треба да го поминете во иста компанија, а одговорите на Quor ги претстави Мајкл О.Чрч. Како што…

 • Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Потребни ви се само 5 минути да престанете со одложувањето на своите цели. Еве како… Пет минути не се доволно време за било што добро…

 • Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работата од дома е се почеста. Според анкетите од 2016 година, 37 проценти од вработените во Америка работеле од далеку, односно надвор од канцелариите, што е…

 • Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Сиаран Фоли, водечки HR (human resources) експерт во Сиднеј кој работи со топ менаџмент, напиша на LinkedInd за главната причина поради кoја вработените јa напуштаат…

 • Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Проектниот простор Прес ту егзит заедно со Музејот на современа уметност ве покануваат на предавање на Антон Ледерер, ко-основач на <ротор> центарот за современа уметност…