Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

BMW ги чува имињата од iX1 до iX9

Време: 11:28

Датум: декември 6, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„BMW“ наскоро сигурно ќе отпочне нова гама на електрични кросовери со ознаката „iX“. Главниот извршен директор Харалд Кругер призна дека компанијата ги задржала правата за ознаките на моделите од „iX1“ до „iX9“, како и од „i1“ до „i9“.

„BMW“ веќе го нуди „i3“ електричниот автомобил и „i8“ спортскиот хибрид. Постојат два други модели во процесот на комплетирање – „i5“ и „i9“. Сепак, паралелно, Баварците исто така работат на електрификација на сите други модели, а во 2020-та година „X3“ треба да се појави на пазарот само на струја, па така ќе ја добие ознаката „iX“.

Сепак, повеќето други „iX“ модели ќе имаат сопствен дизајн и архитектура, а не само верзиите на „X“-серијата. Идниот идентитет на „i9“, кој ќе биде лансиран во 2021-ва година, ќе има и кросовер „iX9“. Некои информации, исто така, сугерираат електричен кросовер „iX8“, кој нема да се базира на тековната „i8“, туку на новата „осмица“, која беше претставена како концепт претходно во оваа година.

Имињата на задржаните модели ја потврдуваат намерата на компанијата да објави уште поголеми „SUV“ возила. По „X7“ концептот, веројатно ќе стигнат до „X8“ и „X9“. Според „AN Europe“, „Х9“ главно ќе цели кон пазарите како што се САД, Кина, Русија и Блискиот Исток, каде што има зголемена побарувачка за „SUV“ модели.

Следната година „X“-серијата ќе се зголеми со стандардниот „X7“ – пет метарски „SUV“ со три реда седишта, и компактниот „X2“. Во моментов, една третина од продажбата на „BMW“ е од „X“-моделите, така што Баварците ги насочуваат своите напори во оваа насока. „Затоа ја нарекуваме 2018-та година, година на „X““, рече Харалд Кругер.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  „BMW“ планира да инвестира над 100 милиони евра на тест пат за автономни автомобили и електрични возила, кој ќе биде изграден во Чешка. Се предвидува…

 • Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Наследникот на легендарниот теренец ќе биде претставен во 2018-та, а „Land Rover“ ќе ја прескокне вообичаената фаза за прикажување на концептно возило, затоа што стравува…

 • Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  „Hyundai“ и другиот корејски бренд кој е негова сопственост – „Kia“, планираат да лансираат 38 електрични и хибридни модели во следните 8 години, првите 7…

 • Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Во Германија започна продажбата на новата генерација на моделот „Polo GTI“, кој во таа земја чини од 23.950 eвра. Спортската верзија на популарниот градски хечбек…

 • Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Во конкуренција помеѓу 6 финалисти, новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross го однесе трофејот Autobest 2018 за « Best Buy Car of Europe 2018». Од…

 • Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Многу е веројатно во блиска иднина „Mini“ да стане бренд кој ќе произведува само електрични возила, но одлуката за тоа ќе се донесе во почетокот…

 • Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Чешкиот производител ги објави техничките податоци и фотографии од спортската верзија на својот поткомпактен хечбек. Наместо новата „RS“ верзија, „Škoda“ на купувачите им понуди ограничена…

 • Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Од 2020-та година германската компанија „Audi“ и нејзината поделба „Audi Sport“ ќе започнат со производство на целосно нова палета спортски автомобили опремени со електрични мотори.…

 • Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Германскиот премиум бренд „Mercedes-Benz“ официјално го обелодени ентериерот на новата генерација на „G-Class“. Премиерата на култниот модел ќе се одржи на саемот во Детроит во…

 • Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Големиот седан „Toyota Avalon“ седан не е достапен во Европа, но тоа е предводникот на јапонскиот бренд во САД. Сега компанијата се подготвува за ослободување…