Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

GM на секоја Opel Amperа губи по 10.000 евра

Време: 15:16

Датум: декември 5, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Во релативно краток период од продажбата на електричниот модел „Amperа“, додека се уште беше во сопственост на компанијата „Opel“, „General Motors“ имаше значителни загуби на овој модел.

Секој продаден примерок на електричниот модел „Opel Ampera“ значеше за американскиот гигант загуба од 10.000 евра, пишува „Ројтерс“.

„Ampera“, кој всушност е препакуван „Chevrolet Bolt“ со знакот на „Opel“, се произведува во фабриката на „General Motors“ (GM) во САД. Во гамата возила на брендот „Opel“ е воведен додека „GM“ беше сопственик на овој германски авто-бренд, се цел да помогне за намалување на просечната емисија на возила на „Opel“ и така да ги задоволи строгите правила за еколошки норми на ЕУ.

Кога во текот на летото француски „PSA“ и официјално го превзема „Opel“, сакаше да продолжи со продажбата на „Amperа“, барем во периодот на транзиција да нема проблеми со споменатите стандарди за емисија на целиот бренд.

Меѓутоа, се покажа дека продажбата на овој модел во Европа генерира загуби кои „Opel“, сега под капата на „PSA“, сака да ги реши и да стане профитабилен бренд.

Во меѓувреме, „PSA“ кој на американскиот гигант му плати 1,3 милијарди евра за превземање на компанијата „Opel“, посакува половина од парите назад, затоа што сега го забележа целиот проблем поврзан со „CO2“ емисијата и изложеноста на европските казни, вели извор запознаен со состојбата.

Француската компанија и порача на „GM“ дека и должи повеќе од половина милијарди евра и дека има намера да поднесе тужба поради измама во поглед на стратегијата на „Opel“ за емисијата на гасови, тврадат два извори.

Непосредно пред него „PSA“ да излезе во јавност со оваа информации, „Opel“ престана да прима нарачки од купувачите за моделот „Ampera“, a како официјална причина е наведено дека од американската фабрика, во која овој модел се произведува заедно со сестринскиот „Chervolet Bolt“, не пристигнуваат доволен број возила во Европа.

Моменталниот развој на настаните ја турка „Amperа“ се подалеку од европскиот пазар, со што ќе нанесе штета на вкупниот раст на продажбата на електрични автомобили на Стариот континент, каде на „Amperа“ и се предвидува убава иднина.

Во Германија со државни субвенции возилото се продава за околу 35.000 eвра, a голем интерес за „Amperа“ има и во Норвешка, каде бројот на нарачки се мери во илјадници.

Инаку, „Ampera“ не е единствениот модел на кој производителот генерира значителни загуби. „FIAT“, на пример, во САД губи по 20.000 долари (околу 16.900 eвра) на секој продаден електричен автомобил „500e“, a и споменатиот „GM“ своевремено призна дека на секој продаден примерок од електричниот модел „Chevrolet Bolt“ губи 9.000 долари (7.600 eвра).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…

 • BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

  BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

  Компанијата „BMW“ официјално ја претстави втората генерација на кросоверот „X4“. Премиерата на моделот пред публика ќе се одржи за време на автомобилскиот саем во Женева…

 • Најлуксузното од Mercedes: Новиот Maybach S Сlasѕ (фото)

  Најлуксузното од Mercedes: Новиот Maybach S Сlasѕ (фото)

  Германскиот производител ја подобри својата најлуксузна лимузина за 2018-та година, а забележителната промена се гледа од профил, со оглед дека сега автомобилот е подолг за…