Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Речиси 8 илјади огласи за работа – кои професии се најбарани?

Време: 14:11

Датум: декември 5, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Бизнисмените се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, а работниците соодветна работа – компаниите бараат речиси осум илјади работници, а истовремено стапката на невработеност изнесува 22.6%.

АВРМ: 7.996 слободни работни места

Во моментов преку Агенцијата за вработување (АВРМ) има 7.974 активни огласи. Се бара секаков кадар, од фризер и рецепционер до лекар и информатичар.

Гледано по градови најмногу слободни работни места има во Скопје (4.803). Следуваат Битола (433), Кавадарци (399), Охрид (351), Куманово (256). Најмалку огласи има во Кратово и Свети Николе (само по 2), а во Демир Хисар нема ниту едно слободно работно место.

Гледано по дејности најмногу работници се бараат во трговијата (2.531). Следуваат преработувачката индустрија (1.895), угостителство (1.066), транспорт и складирање (613).

Најбарани занимања се: продавач (907), хигиеничар (532), келнер (411), работник на лента (360), општ работник (334).

Истражувањата на Агенцијата за вработување покажуваат дека во земјава има хроничен недостиг од квалификуван кадар во одредени дејности.

Од оние со завршено високо образование се бараат: програмери, информатичари, градежни инженери, архитекти, машински инженери, електроинженери, технолози, фармацевти, графички дизајнери.

Од луѓето со средно или со вишо образование се бараат: комерцијалисти, техничари, медицински сестри, администратори, леари и слично.

Средното стручно образование треба да испорача: шивачки, бравари, столари, заварувачи, армирачи, лимари, повеќе профили на градежни работници, металостругари, монтери, автомеханичари, електроинсталатери, преработувачи на овошје и на зеленчук за потребите на преработувачката индустрија.

ДЗС: 7.586 слободни работни места

Податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) се малку поразлични од оние на Агенцијата за вработување, ова се должи на различната методологија. Според ДЗС во Македонија во третиот квартал имало 7.586 работни места.

Гледано по региони најмногу работници се бараат во Скопски (3.846), Пелагониски (946), Вардарски (670).

Гледано по дејности најмногу работници се бараат во преработувачката индустрија (2.568). Следуваат трговија (1.209), угостителство (633), транспорт (589).

Образовниот систем мора да се прилагоди на потребите на пазарот на труд

Образовниот систем мора да се прилагоди на потребите на пазарот на труд, само така може реално да се влијае на натамошно намалување на стапката на невработеност.

„Потребно е континуирано да се работи на усогласување на образовниот систем и образовните курикулуми според барањата на пазарот на трудот. Исто така, значајно е да се стави поголем акцент за информирање на јавноста, пред се на децата од завршните години на школување и нивните родители, во врска со занимањата и професиите кои се перспективни и побарувани на пазарот на трудот“ се наведува во најновата анализа на АВРМ.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…

 • Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува…

 • Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денеска претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб…

 • Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во рамки на саемот „Зелена Недела“, во Берлин, Сојузна Република Германија, на формалната церемонија за потпишување…

 • По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење,…

 • Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерот за правда, Билен Салији, оствари средба со претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, Пеце…