Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Lamborghini го има најбрзиот SUV во светот (фото+видео)

Време: 10:54

Датум: декември 5, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Lamborghini“ го претстави најбрзиот „SUV“ во светот – „Urus“. Возилото со четири тркала има мотор од 650 КС.

Димензиите на кросоверот се должина од 5112 mm, ширина од 2016 mm, височина од 1638 mm и растојание од 3003 mm. Тежината на машината е 2,2 тони, а волуменот на багажникот достигнува 616 литри. Кога ќе се отстранат задните седишта, слободниот простор се зголемува на 1596 литри. Како опција за „Urus“, ќе бидат достапни две одделни задни седишта.

Теренецот на „Lamborghini“ е изграден на модуларната платформа на концернот „Volkswagen“ – „MLB Evo“, која претходно беше користена за „Bentley Bentayga“ и „Audi Q7“. Телото е направено од алуминиум, а шасијата има задна осовина што занишува. Таа е пневматска со електромеханички стабилизатори за попречна стабилноста и активен заден диференцијал. Истиот систем за надоместување при наклон во свиоци, кој се напојува од 48 волти мрежа, се користи кај „Bentley Bentayga“, „Porsche Cayenne“ и „Audi Q7“.

Кросоверот е придвижуван од 4.0-литарски би-турбо V8 мотор со 650 КС и вртежен момент од 850 Nm при 2200 вртежи во минута. Менувачот е 8-степен ZF и се користи за прв пат во автомобил на „Lamborghini“.

Забрзувањето од 0 до 100 км/ч кај „Urus“ трае 3,6 секунди, а до 200 км/ч за 12,8 секунди. Максималната брзина е 305 км/ч, што го прави автомобилот најбрзо сериски кросовер на планетата.

За споредба, „Bentley Bentayga“ со истиот мотор, но со 600 КС. забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,1 секунда и развива максимален брзина од 301 км/ч. Кај „Porsche Cayenne Turbo“ (550 КС) забрзувањето е 3,1 секунди, а брзината е 286 км/ч.

Теренецот располага со најголемите во светот карбон-керамички сопирачки 440 милиметри дискови на предната оска и 370 милиметри на задната. „Buggati Chiron“ има 420 мм дискови на предната страна.

Во опремата на моделот влегува аудио системот „Bang & Olufsen“ со моќност од 1700 вати, систем за кружен надзор, систем за предупредување при опасност од директен судир, електрично затворање на багажникот, како и безкабелен полнач за смартфон.

Производството на „Urus“ ќе започне во јануари, при што првите автомобили ќе бидат испорачани до крајот на кварталот. Цените на моделот започнуваат од 218.000 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  „BMW“ планира да инвестира над 100 милиони евра на тест пат за автономни автомобили и електрични возила, кој ќе биде изграден во Чешка. Се предвидува…

 • Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Наследникот на легендарниот теренец ќе биде претставен во 2018-та, а „Land Rover“ ќе ја прескокне вообичаената фаза за прикажување на концептно возило, затоа што стравува…

 • Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  „Hyundai“ и другиот корејски бренд кој е негова сопственост – „Kia“, планираат да лансираат 38 електрични и хибридни модели во следните 8 години, првите 7…

 • Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Во Германија започна продажбата на новата генерација на моделот „Polo GTI“, кој во таа земја чини од 23.950 eвра. Спортската верзија на популарниот градски хечбек…

 • Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Во конкуренција помеѓу 6 финалисти, новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross го однесе трофејот Autobest 2018 за « Best Buy Car of Europe 2018». Од…

 • Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Многу е веројатно во блиска иднина „Mini“ да стане бренд кој ќе произведува само електрични возила, но одлуката за тоа ќе се донесе во почетокот…

 • Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Чешкиот производител ги објави техничките податоци и фотографии од спортската верзија на својот поткомпактен хечбек. Наместо новата „RS“ верзија, „Škoda“ на купувачите им понуди ограничена…

 • Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Од 2020-та година германската компанија „Audi“ и нејзината поделба „Audi Sport“ ќе започнат со производство на целосно нова палета спортски автомобили опремени со електрични мотори.…

 • Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Германскиот премиум бренд „Mercedes-Benz“ официјално го обелодени ентериерот на новата генерација на „G-Class“. Премиерата на култниот модел ќе се одржи на саемот во Детроит во…

 • Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Големиот седан „Toyota Avalon“ седан не е достапен во Европа, но тоа е предводникот на јапонскиот бренд во САД. Сега компанијата се подготвува за ослободување…