Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Datally открива се што троши премногу интернет на вашиот телефон (видео)

Време: 13:48

Датум: декември 4, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Google“ претстави мобилна апликација чија задача е да ја спречи неочекуваната потрошувачка на пренос на податоци.

Апликацијата „Datally“ им покажува на корисниците кои апликации во позадина црпат најголема количина на мобилни податоци, и предлага поблиска „Wi-Fi“ мрежа на која (ако сакате) можете да се поврзете.

На врвот на екранот во апликацијата се наоѓа големо копче со кое можете да го прекинете целиот пренос на податоци, што значи дека податоците може да се користи исклучиво за апликациите кои моментално се користат. Доколку сакате да бидат активни само одредени апликации, „Datally“ го може и тоа.

Ако сте искусен корисник на „Android, „Datally“ може да ви се чини како бескорисна апликација, затоа што целиот сообраќај може да се следи преку скриени функции во поставките на вашиот телефон.

Од друга страна, за некого кој не ги знае сите тајни на оперативниот систем на „Google“, „Datally“ ќе биде неизбежна алатка. Како самостојна апликација, таа и тоа како е практична во секојдневното користење.

„Datally“ е дел од инцијативата на „Google“ – „Next Billion Users“ (Следните милијарди корисници) која се обидува да ги стори производите на „Googlе“ во земји со ограничена покриеност на мобилниот сообраќај. Токму затоа оваа иницијатива се фокусира на мали и корисни апликации.

„Datally“, конкретно, завзема само 6 MB простор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ѓорѓиоски: Лани остваривме многу, плодовите допрва ќе ги собираме

  Ѓорѓиоски: Лани остваривме многу, плодовите допрва ќе ги собираме

  Фудбалската федерација на Македонија во Скопје го одржа Редовното годишно собрание на кое беа присутни 94 од вкупно 98 делегати. Претседателот Илчо Ѓорѓиоски во своето…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Следниот премиум телефон на LG ќе пристигне во јуни

  Следниот премиум телефон на LG ќе пристигне во јуни

  Со оглед на тоа дека „LG G6“ е претставен за време на минатогодишниот„ MWC“, за очекување беше јужнокорејската компанија и оваа година во Барселона да…

 • По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  Направете го овој моќен напиток и ослободете се од токисните… Прочитајте како да направите детокс напиток на база на бадемово млеко кој лесно се вари…

 • До 2050 година речиси 80 проценти од светската популација ќе живее во градовите

  До 2050 година речиси 80 проценти од светската популација ќе живее во градовите

  Кон средината на 20. век само триесет проценти од светското население живеело во метрополите, додека денес живеат речиси 50 проценти. Обединетите нации прогнозираат дека до…

 • Живот со 5 ѕвездички (фото)

  Живот со 5 ѕвездички (фото)

  Овој приватен дом во Атертон ви нуди можност за уживање со пет ѕвездички… Иако можеби делува неверојатно, вилата со овој квалитет е ставена на продажба…

 • Мендеш му помага на Јуве за Фабињо

  Мендеш му помага на Јуве за Фабињо

  Италијанскиот гигант Јувентус вложува сериозни напори за да се засили со фудбалерот на Монако Фабињо. Според „Mundo Deportivo“, во моментов од сите клубови кои се…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…