Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

Време: 09:45

Датум: декември 4, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Сакам да ви прераскажам една приказна која ја прочитав пред повеќе години во еден учебник по англиски јазик.

Во времето кога градовите биле кнежевства си биле кнежевствата Аград и Биград, не многу големи но успешни. Во Аград се произведувале вретена, подолги, пократки, со шара без шара. Кнежевството било надалеку познато по нив и вретената биле барани. Во Биград пак се произведувале дрвени ѕидни часовници кои на секој час отчукувале толку пати колку што бил часот. Поголеми, помали, резбани и нерезбани, часовниците од Биград се наоѓале во домовите и на кралевите и на сиромасите.

И така во двете кнежевства луѓето си живееле во благостојба, работата си врвела и кнезовите правеле балови на кои ги поканувале големците од сите околни кнежевства, а потоа со денови се прераскажувало за тоа кој како бил облечен и кој како танцувал.

Но времињата се смениле и едно друго кнежевство почнало да прави механички вретена и вретената на Аград станале демоде, никој не ги купувал ниту со попуст ниту без попуст. Баловите во Аград престанале, народот се повеќе негодувал кај Кнезот, многу луѓе започнале да размислуваат за заминување во други кнежевства. Кнезот го сфатил проблемот, ги повикал најпаметните луѓе во своето но и од други кнежевства, разни инженери, научници и се нафрлиле на решавање на проблемот. Имало предлози разни и добри и лоши, но на крајот решиле да прават часовници слични на оние како од Биград. За разлика од часовниците од Аград на секој час од часовникот излегувала една дрвена птица и се слушало ку-ку, имало и часовници каде што наместо ку-ку се слушала музика, а часовниците од Аград биле и поевтини од тие од Биград. Аградските часовници станале многу популарни и сите ги барале,  додека тие од Биград едноставно скоро и да престанале да се продаваат.

Аград ја враќал својата слава додека Биград пополека почнал да тоне и незадоволството и проблемите од едното кнежевство почнале да се чувствуваат во другото.

Но Кнезот од Биград бил суетен човек, бил лут на Аград затоа што сметал дека се ограбени и смислувал како да им напакости. Намалувањето на цената на Биградските часовници едноставно довело до тоа да нивното производство (кое не се сменило) биде неисплатливо. Кнезот се правдал пред своите граѓани дека Аград се непријатели,  дека намерно одбрале да прават часовници а не нешто друго и ги советувал да одат и да протестираат пред ѕидините на Аград. Одреден број луѓе од Биград, поттиканти лично од кнезот, отишле и започнале да протестираат пред Аград. Го блокирале патот и не дозволувале од Аград  да одат да берат дрва за производство на часовницитe. Не дозволувале во Аград  да стигнат и деловите кои биле потребни да се произведат часовниците, а кои ги произведувало друго кнежевство.

Кнезот на Аград ги повикал своите советници, едните го советувале да ја пратат војската на протестантите и да започнат војна, други му советувале да се направат контрапротести, трети му велеле да прати протесно писмо до кнезот на Биград и слично. Кнезот им се заблагодарил на советниците, се мислел цела вечер и дошол до решението.

Наредното утро кога започнале протестите, кнезот на Аград слегол кај протестантите ги поздравил учтиво и ги замолил да протестираат најгласно и не само што ги замолил туку на секого му дал пари, ај да речеме во вредност од наши илјада денари. Протестантите викале, свиреле, лупале на тенџериња колку што можеле и не можеле. Советниците и граѓаните на Аград биле вчудоневидени од својот кнез.

Наредниот ден кнезот повторно излегол и на протестантите им дал сега по петстотини денари, “криза” се бранел Кнезот, но повторно ги замолил да викаат и протестираат најсилно што можат. Протестантите се почувствуввале навредени, вчерашните протести биле најуспешни во историјата, па тие цел ден не запреле со протестирање, но решиле да си ги одработат добиените пари и протестирале и викале притоа со многу помала сила од вчерашниот ден.

Третиот ден Кнезот повторно излегол и на секој од протестантите им дал по педесет денари, им се извинил дека нема повеќе, но повторно ги замолил да протестираат најсилно што можат. Сега протестантите навистина се навредиле и на Кнезот демонстративно му рекле дека за тие пари нема да протестираат и си заминале дома.

И така паметниот кнез на Аград го решил проблемот, а кнезот на Биград, е па тоа е веќе друга приказна.

Зошто мене ми е интересна оваа приказна? Затоа што ни кажува дека иновациите во облик на нови производи, но и на нови или подобрени технологии на производство, намалување на трошоците и времето на прозиводство се единствен начин на успех и раст, а понатака и опстојување на фирмите. За да има иновации потребно е да се има високообразуван и квалитетен кадар кој ќе биде мотивиран и добро платен и ќе сака да работи во компаниите.

А секоја сличост на платените протестанти, контрапротести, наоѓањето вина во друг, со лица и случувања во Република Македонија се намерни.

 

M-р Раде Чоловиќ

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…

 • Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Сигурен сум дека поголемиот број од вас знаат, но за тие кои не знаат, од неодамна го лансиравме концептот за интернационализација на Прирачникот „Tip of…

 • Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Возбуден од неодамна лансираниот концепт за интернационализација на Прирачникот „Tip of the Week“, во разговор со еден пријател, му раскажувам колку сум загрижен за тоа…

 • КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  Еден мој пријател, Струмичанец на свои 49-50 години, до пред неколку години мака мачеше да најде работа. Во изминатава година без проблем  ја смени работата…

 • КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  Веќе на двапати, во разговор со двајца различни луѓе, ми кажуваа за инженер, французин, кој што живее повремено во село Јанче. Во ова убаво горнореканско…

 • Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Многу обврски! Многу различни задачи! Многу кратко време! Дали се наоѓате понекогаш во ваква ситуација? Доколку одговорите:Постојано: тогаш нешто не е во ред! Или со…

 • КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  Според насловот можеби можете да претпоставите дека оваа колумна е на тема Општата или јавна чистота. Секоја година имам чувство дека градот ни е повалкан…

 • Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Остварувањето на идеите, односно тестирање на некоја идеја, досега никогаш не било полесно. Сигурно повеќето од вас се нашле во ситуација каде што имале генијална…

 • КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  Јас ја имав среќата (или несреќата) да бидам еден од оние кои бевме последна септемвриска класа во Југословенската Народна Армија (ЈНА). Среќа затоа што имам…