Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

Време: 09:02

Датум: ноември 28, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Еден мој пријател, Струмичанец на свои 49-50 години, до пред неколку години мака мачеше да најде работа. Во изминатава година без проблем  ја смени работата (се разбира за подобри услови), а во меѓувреме има можност и за друга работа. Не дека мојот пријател завршил факултет или некакви курсови, туку се чувствува недостаток на работна сила во Струмица и околината. Недостатокот на работна сила во Македонија е поради масовното иселување кое трае со години наназад. Оваа бела чума се чувствува насекаде низ Македонија, а и низ Скопје веќе е проблем да се најдат добри мајстори занаетчии.

Жална е вистината дека младите луѓе во Македонија се соочени со изборот Скопје или странство.

Јас сум голем заговорник дека треба да го искористиме потенцијалот и финансиите на нашите иселеници и да се создадат услови за тие да инвестираат и да се вратат во родната земја. Но пред да започне процесот на враќање на иселениците треба да се запре процесот на иселување (пред се младите) од Македонија. За  да се случи тоа, ќе треба да се подобрат неколку столбови на системот кои ќе овозможат подобар живот:

 1. Повеќе и подобри платени работни места.
 2. Подобра здравствена заштита за граѓаните.
 3. Подобро образование.
 4. Подобар културно забавен живот.
 5. Силен невладин сектор.

По некој збор за секоја точка.

1.Повеќе и подобро платени работни места – мислам дека не треба да објасувам што значи ова. Интересно е дека за иста работа во Скопје се поголеми платите отколку во останатиот дел од државата. Мислам на плати во реалниот сектор, а не во јавна администрација и во државни претпријатија. Предлагам бизнисите а воедно и платите во одредени региони на државата и за одредени дејности да бидат субвенционирани, односно да се плаќаат помали давачки или слично. Покрај големината на платите многу значи и сигурноста, односно неизвесноста дека човек може да биде отпуштен од работа во секое време е исто така голема негативност. За последново се надевам дека синдикатите конечно ќе станат вистински претставници на работниците и ќе се борат за работничките права.

2.Подобра здравствена заштита-незнам дали сте имале потреба  во текот на работен ден да бидете во кругот на универзитетските клиники во Скопје, ќе видите дека цела Македонија е тука. Мора, мислам, мора да се обезбеди добро примарно и секундарно здравство насекаде низ државата. Незамисливо е, но на жалост реалноста е дека во региони во Македонија каде живеат над 30.000 жени има само еден гинеколог. Државата мора да обезбеди услови и добар медицински кадар да има насекаде низ градовите, а да има повеќе медицински регионални центри, на пример во Штип, Битола, Охрид, Тетово, Куманово со што ќе им се олесни на луѓето низ цела држава, а ќе се намалат и трошоците за лекување.

3.Подобро образование – реформа на образованието кое ќе биде образовен и воспитен столб на општеството. Во изминативе години образованието е урнисано. Потребно е да се воведат јасни критериуми и начела во образовниот систем и процес. Потребно е да се стипендираат ученици кои ќе се одлучат да учат струки за кои има потреба во стопанството. Да се воспостави соработка со фирмите кои ќе примаат ученици од средните училишта на пракса, но и ќе стипендираат успешни ученици кои би се вработиле кај нив по завршување на образованието. Уште додека јас студирав за високото образование мислев, а сега со толку многу приватни факултети  се уште мислам дека треба да се укине дипломската работа и да замени со полагање државен испит кој ќе ги опфаќа сите сфери од студирањето. Исто така немам против да се студира и на кинески во оваа наша држава, но оној што нема да студира на македонски јазик мора покрај задолжителниот државен испит да полага и испит за познавање на македонскиот јазик кој мора да биде положен со миниму 75% освоени поени (сите што аплицирале за иселеничка виза за Австралија, или сакале да ја нострифицираат својата диплома во странство, ќе ме разберат веднаш).

4.Подобар културно забавен живот – знаете ли дека има градови каде што не може да се гледа кино претстава, а за селата да не зборувам. Предлог – да заживеат културните центри (порано наречени домови на културата), истите да станат место каде младите уметници ќе можат да се претставуваат, но ќе може да гостуваат и театри и културни дејци и естрадни уметници од сите сфери.

5.Силен невладин сектор- ќе овозможи добра корекција на локалната и централната власт, ќе работи на проекти кои ќе допринесат за подобра благосостојба но и подигање на свеста на луѓето за разни проблеми од регионален но и поширок општествен интерес. Од друга страна преку имплементација на разни проекти невладиниот сектор ќе отвори и нови работни места.

Најтешко е да се запре лавината (снежна или од камења), а иселувањето моментално можам да го споредам само со лавина. Но мора да се започне од некаде, а секој вложен труд ќе даде резултат, порано или подоцна.

 

M-р Раде Чоловиќ

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…

 • Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Сигурен сум дека поголемиот број од вас знаат, но за тие кои не знаат, од неодамна го лансиравме концептот за интернационализација на Прирачникот „Tip of…

 • КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  Сакам да ви прераскажам една приказна која ја прочитав пред повеќе години во еден учебник по англиски јазик. Во времето кога градовите биле кнежевства си…

 • Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Возбуден од неодамна лансираниот концепт за интернационализација на Прирачникот „Tip of the Week“, во разговор со еден пријател, му раскажувам колку сум загрижен за тоа…

 • КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  Веќе на двапати, во разговор со двајца различни луѓе, ми кажуваа за инженер, французин, кој што живее повремено во село Јанче. Во ова убаво горнореканско…

 • Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Многу обврски! Многу различни задачи! Многу кратко време! Дали се наоѓате понекогаш во ваква ситуација? Доколку одговорите:Постојано: тогаш нешто не е во ред! Или со…

 • КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  Според насловот можеби можете да претпоставите дека оваа колумна е на тема Општата или јавна чистота. Секоја година имам чувство дека градот ни е повалкан…

 • Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Остварувањето на идеите, односно тестирање на некоја идеја, досега никогаш не било полесно. Сигурно повеќето од вас се нашле во ситуација каде што имале генијална…

 • КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  Јас ја имав среќата (или несреќата) да бидам еден од оние кои бевме последна септемвриска класа во Југословенската Народна Армија (ЈНА). Среќа затоа што имам…