Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Репрезентацијата до 19 години го торпедира Лихтенштајн

Време: 17:27

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Репрезентацијата на Македонија, играчи до 19 години, кои од клупата ги предводи Вујадин Станојковиќ, на убедлив начин ги завршија натпреварите во квалификациската група, преку која изборија пласман во елитните квалификации за пласман на Европското првенство.

Играчите на Станојковиќ, по двете победи од 2:1 над фаворизираните Швајцарија и Белгија, во последното коло го декласираа Лихтенштајн со 6:0.

Победата на натпреварот кој се одигра на стадионот „Петар Милошевски“ во комплексот на ФФМ, Македонија ја обезбеди на почетокот на натпреварот, кога во третата и седмата минута мрежата на Лихтенштајн ја погодија Чурлинов и Колески.

Потоа два гола постигна Митровски во 25. и 54.минута, на 5:0 зголеми Миовски во 62.минута, а конечниот резултат со својот трет гол го постави Митровски во 73.минута.

Од оваа квалификациска група како второпласирана во елитните квалификации ќе игра Белгија која во исклучително ефикасен натпревар ја победи Швајцарија со 5:3.

Македонија го освои првото место со максимални 9 бода, Белгија е втора со 6, Швајцарија трета со 3, а Лихтенштајн заврши последен без освоен бод.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Кога започнал со вежбите немал намера да го загуби вишокот килограми, туку станувало збор за вежби за болки во грбот кои му ги препорачал доктор.…

 • Ова се најпродаваните половни телефони

  Ова се најпродаваните половни телефони

  Половните телефони се многу популарни, затоа што им овозможуваат на корисниците, кои немаат или не сакаат да вложат многу пари во нови модели, кои се…

 • Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре од 08:30 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од ул. Арсениј…

 • УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  Од својот почеток во 1993 УСАИД го поддржува владеењето на правото во Македонија. Првичната поддршка беше насочена кон градење капацитети на професионалните здруженија на правници…

 • Според Делојт најмногу заработиле „црвените ѓаволи“

  Според Делојт најмногу заработиле „црвените ѓаволи“

  Иако минатата сезона Манчестер јунајтед не играше во Лигата на шампионите сепак остварил најголема заработка. „Црвените ѓаволи“ ја освоија Лига Европа, а приходувале вкупно 676,3…

 • За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  Министерството за финансии денеска планира да се задолжи за приближно 24 милиони евра на домашниот пазар. Станува збор за 15-годишна обврзница и едногодишни државни записи.…

 • ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми својата проценка за растот на светската економија поради краткорочните поттици од новата даночна политика на Вашингтон. Во новиот извештај за…

 • Топ 10 најскапи американски компании

  Топ 10 најскапи американски компании

  „Alphabet“ – компанијата мајка на пребарувачот „Google“, веќе е втората американски јавна компанија, чија пазарна капитализација ја минува границата од 800 милијарди долари, на тој…

 • Alfa Romeo прави нов спортски модел – „6C“

  Alfa Romeo прави нов спортски модел – „6C“

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ работи на сосема нов модел кој може да биде лансиран оваа година. Информациите се од тјунинг компанијата „Pogea Racing“, која работи…

 • Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Една од најголемите берзи за трговија со криптовалути „Coinbase“ се очекува да објави приходи од милијарда долари, според „Business Insider“. Ова се должи на зголемената…