Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,853.20 -0.19%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 150.08 -2.55%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.35 2.46%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Бектеши-Почивалшек: Најава за понатамошна плодна економска соработка меѓу Македонија и Словенија

Време: 17:21

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерот за економија, Крешник Бектеши, оствари средба со министерот за економија и технологија на Република Словенија, Здравко Почивалшек, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја, предводена од премиерот Зоран Заев.

На средбата беше истакнато дека двете земји имаат континуирано успешна економска соработка, па оттука Словенија редовно се наоѓа на листата на значајни инвеститори во Република Македонија, а во однос на надворешно-трговската размена, Словенија е 12. земја по ред во 2016 година со која Република Македонија остварува најголем обем, пpи што забележлив е раст на билатералната трговија во 8-те месеци на 2017, во споредба со истиот период на 2016 година од 11.7%, со тоа што извозот е зголемен за 15.3%, а увозот за 10.1%.

Министерот Бектеши му предложи на својот словенечки колега во првата половина на идната година да се одржи 11. седница на Мешовитата комисија по Спогодбата за стопанска соработка меѓу Република Македонија и Република Словенија, со оглед на фактот што редовното одржување на седници на Мешовитата комисија ќе ја отвори можноста за избор на заеднички проекти наменети за подобрување на трговијата и економската соработка, како и можност за нови инвестиции во Република Македонија.

Во наредниот период се очекува словенечката страна да ја разгледа и македонската иницијатива за склучување договор за соработка во областа на туризмот, која би отворила нови можности на развој и во овој значаен економски сектор.

Министрите се согласија дека сите овие заеднички иницијативи говорат за одличната основа за понатамошна плодна економска соработка меѓу двете земји, која се очекува да биде продлабочена и зајакната со нови, заеднички проекти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре од 08:30 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од ул. Арсениј…

 • УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  Од својот почеток во 1993 УСАИД го поддржува владеењето на правото во Македонија. Првичната поддршка беше насочена кон градење капацитети на професионалните здруженија на правници…

 • За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  Министерството за финансии денеска планира да се задолжи за приближно 24 милиони евра на домашниот пазар. Станува збор за 15-годишна обврзница и едногодишни државни записи.…

 • ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми својата проценка за растот на светската економија поради краткорочните поттици од новата даночна политика на Вашингтон. Во новиот извештај за…

 • Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Една од најголемите берзи за трговија со криптовалути „Coinbase“ се очекува да објави приходи од милијарда долари, според „Business Insider“. Ова се должи на зголемената…

 • Еврозоната ги поздрави мерките – милијарди за Грција

  Еврозоната ги поздрави мерките – милијарди за Грција

  Еврозоната даде согласност да се исплатат 6,7 милијарди евра помош за Грција откако утврди дека властите во Атина ги спровеле повеќето реформи кои биле побарани.…

 • Џеф Безос со рекордно богатство

  Џеф Безос со рекордно богатство

  Во ноември, Џеф Безос стана вториот човек во историјата со богатство од над 100 милијарди долари. Првиот што го постигна ова беше Бил Гејтс во…

 • Променливо облачно и студено време

  Променливо облачно и студено време

  Денеска во утринските часови ќе преовладува сончево и студено време, а преку денот ќе има зголемување на облачноста и ќе преовладува променливо облачно време со…

 • Започнува Светскиот економски форум во Давос

  Започнува Светскиот економски форум во Давос

  Светскиот економски форум во Давос (Швајцарија), кој почнува денеска, а ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ги собере на едно место светските…

 • Усвоени повеќе програми од социјалната политика

  Усвоени повеќе програми од социјалната политика

  Владата на Република Македонија на вчерашната седница по предлог на Министерство за правда ја разгледа и ја усвои информацијата за програма за обесштетување дете што…