Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

77 години еволуција: Oд воена машина до Jeep Wrangler (видео)

Време: 15:08

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Цел еден автомобилски бренд води потекло од легендарниот воен теренец „Willys“, кој се прослави во Втората светска војна. Современиот наследник на „Willys“ – „Jeep Wrangler“, со својот дизајн симболично го чува сеќавњето на оваа воена машина.

Најновата генерација на моделот „Jeep Wrangler“ ќе има премиера на претстојниот саем за автомобили во Лос Анџелес, кон крајот на овој месец.

Иако како модел „Wrangler“ официјално постои дури од 1987-ма, неговите корени потекуваат дури од Втората светска војна. На конкурсот за лесно теренско возило кој го распиша американската војска во 1941-ва победи „Willys MB“.

Репутацијата на практичен и сигурен теренец, едноставен за транспорт и одржување, ја зацврсти на боиштата од Втората светска војна. Ваквите карактеристики допринесоа со завршување на воените дејствија воедно да не биде и крај за „Willys“.

Првата цивилна верзија – „Willys CJ2A“, претставена веќе во 1945-та, a производителот истата година официјално ја заштити ознаката „Jeep“, под која во наредните децении се изработуваа и продаваа не само директни наследници на моделот „Willys MB“, туку и многу други современи теренски автомобили, како фамилијата на модели „Cherokee“/„Grand Cherokee“.

Анимираното видео кое го направи тимот „Donut Media“ прикажува скоро осум децении на еволуција и трансформации на воената машина во цивилен „Jeep Wrangler“ каков што е овој теренец денеска.

Видео клипот завршува со најавениот пик-ап модел „Jeep Scrambler“, кој треба да се појави во продажба во 2018-та, заедно со новата генерација на „Wrangler“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Заборавениот авто-бренд се враќа во Европа (фото+видео)

  Заборавениот авто-бренд се враќа во Европа (фото+видео)

  Некогашниот германски автомобилски бренд „Borgward“, кој беше обновен во 2015-та, по половина век хибернација и чии возила од неодамна се достапни на кинескиот пазар, пристигнува…

 • Првата Škoda на струја пристигнува во 2020-та, пред тоа хибриди

  Првата Škoda на струја пристигнува во 2020-та, пред тоа хибриди

  Како дел од „Volkswagen“ групацијата, која најавува големи вложувања во секторот на возила на електричен погон, „Škoda“ исто така ќе учествува во идната „офанзива“ на…

 • Volkswagen претстави седан верзија на Polo (фото)

  Volkswagen претстави седан верзија на Polo (фото)

  Компанијата „Volkswagen“ официјално го претстави седанот „Virtus“ кој претставува седан модификација на новата генерација на хечбекот „Polo“. Моделот е изграден на модуларната платформа „MQB“ и…

 • Најсигурните автомобили во Европа според TUV

  Најсигурните автомобили во Европа според TUV

  Германската организација „TUV“ објави листа на најсигурни автомобили за периодот јули 2016-та – јуни 2017-та година. Експертите ја направија листата врз основа на 10 милиони…

 • Најверојатно наследникот на WRX STI ќе биде хибрид

  Најверојатно наследникот на WRX STI ќе биде хибрид

  Идниот наследник на „Subaru WRX STI“ не само што ќе се раздели со името „Impreza“, туку и со својот сегашен 2,5-литарски турбо мотор. Сепак, седанот…

 • Bentley почна да работи на својот прв електричен автомобил

  Bentley почна да работи на својот прв електричен автомобил

  Инженерите на „Bentley“ почнаа да работат на првиот електричен автомобил на брендот. Информацијата беше потврдена од страна на шефот на британскиот концерн Волфганг Дирхајмер. Тој…

 • Volkswagen инвестира 10 милијарди евра во хибриди и електрични автомобили за Кина

  Volkswagen инвестира 10 милијарди евра во хибриди и електрични автомобили за Кина

  Германскиот концерн „Volkswagen“ планира огромна инвестиција во Кина, каде што ќе развие и продаде 40 нови модели со електрични и хибридни мотори. За таа цел,…

 • Tesla претстави електричен камион со домет од 800 km (фото+видео)

  Tesla претстави електричен камион со домет од 800 km (фото+видео)

  По големиот успех кој го постигна со луксузните електрични патнички возила, Илон Маск го претстави првиот камион на „Teslа“ на струја, со кој влегува во…

 • Водородните автомобили ќе ја променат светската економија

  Водородните автомобили ќе ја променат светската економија

  Советот на водородните технологии (Hydrogen Council), вклучува 18 водечки компании од различни области, ја објави првата студија во која открива дека водородот ќе игра главна…

 • BMW планира да лансира голем кросовер купе – X8

  BMW планира да лансира голем кросовер купе – X8

  Германскиот производител „BMW“ ги разгледува перспективите за лансирање на сосема нов „SUV“, кој ќе се вика „X8“. Во зависност од неговите модификации, овој автомобил ќе…