Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Индустриското производство во еврозоната одеднаш се намали по растот во август

Време: 14:30

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Индустриското производство во еврозоната се намали за 0,6% на месечна основа во август, покажуваат сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. За споредба, прилагодените податоци за претходниот месец покажуваат зголемување од 1,4%.

Европската унија (ЕУ) како целина, исто така, објави пад, иако малку послаба – од 0,5% во септември во споредба со 1,7% раст во претходниот месец.

Сепак, на годишна основа, во септември, двата региони продолжија да забележуваат значително зголемување на индустриското производство, иако малку забавено во споредба со претходниот месец. Еврозоната доби раст од 3,3% и во ЕУ од 3,6%, додека годишниот раст во двата региони во август изнесува 3,8% и 3,9%, соодветно.

Според податоците на „Еуростат“ во еврозоната, скоро сите сектори забележаа намалување во септември, додека во ЕУ падот беше во сите сектори. Послабите податоци и во евро-зоната и во целата унија на месечна основа главно се должат на капитални производи, 1,6% и 1,4%, соодветно, енергија (0,9% и 0,6%), стоки за широка потрошувачка (0,9% и 0,3%) и репроматеријали (0,6% и 0,3%). Во еврозоната, само нетрајните производи за широка потрошувачка се зголемија за минимум од 0,1%, но во ЕУ падот изнесуваше 0,3%.

Најголем пад е забележан во индустриското производство во Португалија (-6,7%), Данска (-3,7%) и Грција (-3,6%), а најзначаен пораст е забележан во Холандија (4,3% %), Шведска (2,4%) и Естонија (2,3%).

Порастот од еврозоната во текот на годината главно беше поттикнат од раст на трајните производи за широка потрошувачка (6,9%) и интермедијарните производи (4,6%). Слични се индикаторите во ЕУ, каде што порастот на трајните производи за широка потрошувачка изнесува 6,6%, а средните од 4,7%. Сепак, производството на енергија во двата региони опадна за 1,7% и 0,1%, соодветно.

Индустриското производство во Латвија (12.0%), Словенија (8.6%) и Унгарија (8.0%) најдобро се застапени на годишна основа, додека во Ирска има пад од 3.1%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • “VISA”: Забранет влез за биткоинот

  “VISA”: Забранет влез за биткоинот

  Најголемата криптовалута биткоин е стока, но не е платен систем, велат од “Visa”. “Visa” исто така истакнува дека биткоинот или другите криптовалути нема да бидат вклучени…

 • Фирмите и физичките лица кои лани заработиле над милион денари ќе плаќаат ДДВ, ветувањата за зголемување на прагот останува за понатаму

  Фирмите и физичките лица кои лани заработиле над милион денари ќе плаќаат ДДВ, ветувањата за зголемување на прагот останува за понатаму

  Физичките лица, кои лани заработиле над милион денари вршејќи стопанска дејност имаа обврска до 15 јануари  да се пријават во Управата за јавни приходи и…

 • Облачно и студено со повремени врнежи од дожд, на планините снег

  Облачно и студено со повремени врнежи од дожд, на планините снег

  Времето денеска облачно и постудено, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег, информираат од УХМР. Повеќе врнежи ќе…

 • „Standard & Poor’s“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

  „Standard & Poor’s“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

  Од „Б-“ на „Б“, Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција. „Веруваме дека буџетските перспективи и изгледите за раст…

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…

 • Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува…