Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Индустриското производство во еврозоната одеднаш се намали по растот во август

Време: 14:30

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Индустриското производство во еврозоната се намали за 0,6% на месечна основа во август, покажуваат сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. За споредба, прилагодените податоци за претходниот месец покажуваат зголемување од 1,4%.

Европската унија (ЕУ) како целина, исто така, објави пад, иако малку послаба – од 0,5% во септември во споредба со 1,7% раст во претходниот месец.

Сепак, на годишна основа, во септември, двата региони продолжија да забележуваат значително зголемување на индустриското производство, иако малку забавено во споредба со претходниот месец. Еврозоната доби раст од 3,3% и во ЕУ од 3,6%, додека годишниот раст во двата региони во август изнесува 3,8% и 3,9%, соодветно.

Според податоците на „Еуростат“ во еврозоната, скоро сите сектори забележаа намалување во септември, додека во ЕУ падот беше во сите сектори. Послабите податоци и во евро-зоната и во целата унија на месечна основа главно се должат на капитални производи, 1,6% и 1,4%, соодветно, енергија (0,9% и 0,6%), стоки за широка потрошувачка (0,9% и 0,3%) и репроматеријали (0,6% и 0,3%). Во еврозоната, само нетрајните производи за широка потрошувачка се зголемија за минимум од 0,1%, но во ЕУ падот изнесуваше 0,3%.

Најголем пад е забележан во индустриското производство во Португалија (-6,7%), Данска (-3,7%) и Грција (-3,6%), а најзначаен пораст е забележан во Холандија (4,3% %), Шведска (2,4%) и Естонија (2,3%).

Порастот од еврозоната во текот на годината главно беше поттикнат од раст на трајните производи за широка потрошувачка (6,9%) и интермедијарните производи (4,6%). Слични се индикаторите во ЕУ, каде што порастот на трајните производи за широка потрошувачка изнесува 6,6%, а средните од 4,7%. Сепак, производството на енергија во двата региони опадна за 1,7% и 0,1%, соодветно.

Индустриското производство во Латвија (12.0%), Словенија (8.6%) и Унгарија (8.0%) најдобро се застапени на годишна основа, додека во Ирска има пад од 3.1%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Утре без вода ќе останат Ракотинци, Добри Дол и Сопиште

  Утре без вода ќе останат Ракотинци, Добри Дол и Сопиште

  Корисниците од селата Ракотинци, Добри Дол и Сопиште утре, 22 ноември, ќе останат без вода. „По добиеното известување од ЈП Водовод и Канализација, ги известуваме…

 • Грција ги зголеми своите предвидувања за буџетскиот суфицит во 2017-та и 2018-та

  Грција ги зголеми своите предвидувања за буџетскиот суфицит во 2017-та и 2018-та

  Грција очекува да ги надмине своите цели за буџетски вишок веќе трета година по ред во 2018-та година, изјави висок претставник. Ова може да помогне…

 • 24-часовен штрајк на атинското метро

  24-часовен штрајк на атинското метро

  Вработените во атинското метро почнаа 24-часовен штрајк против плановите на владата да ja приватизира компанијата. Изминатите недели работниците го блокираа метрото на неколку часа. Тие…

 • Владата обезбеди книги на македонски јазик за дел од основните училишта во Србија

  Владата обезбеди книги на македонски јазик за дел од основните училишта во Србија

  По барање на Македонскиот национален совет на македонските национални заедници (НСМНЗ) во Република Србија, Владата на Република Македонија обезбеди книги и литература на македонски јазик…

 • Турски ИКТ-компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

  Турски ИКТ-компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

  Турски ИКТ-компании и производители на мебел се заинтересирани за производство во Македонија, кое би се извезувало во ЕУ. Интересот следува по учеството на саемот во…

 • Најавена генералка на улиците на Скопје за намалување на загаденоста

  Најавена генералка на улиците на Скопје за намалување на загаденоста

  Градот Скопје во претстојниот период ќе спроведе голема акција за чистење на улиците со цел намалување на загаденоста, која ќе се спроведува во сите општини…

 • Земјоделство: про и контра воведувањето персоналец и зголемувањето акциза

  Земјоделство: про и контра воведувањето персоналец и зголемувањето акциза

  Воведувањето на персоналец и зголемувањето на акцизата ги подели земјоделците и експертите – за едни новите и поголеми давачки нема да имаат негативни ефекти, за…

 • Изводи од матична евиденција од денес и во Општина Аеродром

  Изводи од матична евиденција од денес и во Општина Аеродром

  Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, заедно со директорот на Управата за водење матични книги, Ѓоко Котевски, денеска ја отворија Канцеларијата за водење матични книги…

 • Соработката меѓу царинските служби на Македонија и Србија на високо ниво

  Соработката меѓу царинските служби на Македонија и Србија на високо ниво

  Соработката меѓу царинските служби на Македонија и Србија е на високо ниво, оценија делегациите на Царинските управи на двете земји, на билатерална средба што се…

 • Буџетскиот дефицит во Велика Британија неочекувано се зголеми во октомври

  Буџетскиот дефицит во Велика Британија неочекувано се зголеми во октомври

  Буџетскиот дефицит во Велика Британија неочекувано се зголеми во октомври, истакнувајќи ги предизвиците со кои се соочува министерот за финансии, Филип Хамонд, објави „Ројтерс“. Дефицитот,…