Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Како да ја победите нервозата на работа

Време: 14:09

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Секој од нас понекогаш чувствува стрес на работа, но кога таа секојдневна напнатост не престанува, почнувате да се чувствувате анксиозно, уплашено и депресивно.

Чувството на напнатост и тешкотија поврзано за работата не е нешто нормално.

Ако се прашувате дали патите од стрес на работното место, запрашајте се дали ги имате следниве симптоми: опсесивно се грижите дека сите приметуваат дека сте нервозни, чувствувате физички симптоми како што се забрзан пулс, задушеност, ладни раце, стомачни проблеми…

Како да ја намалите анксиозноста на работното место:

1. Сами на себе бидете си поддршка со истите охрабрувачки зборови кои би му ги кажале на некој свој колега или пријател

2. Сами на себе дадете си конструктивна – не деструктивна – критика!

3. Бидете објективни

4. Бидете отворени кон новите работи

5. Користете ги предизвиците на работа

Кога ќе ги избалансирате овие различни внатрешни гласови, ќе видите дека анксиозноста ќе ви се намали или дури ќе се изгуби. Еднаш кога вашиот ум ќе воспостави рамнотежа, можете да научите да го прифатите налетот на адреналинот кој се јавува кога сме соочени со напнати и стресни ситуации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…

 • Како да работите попаметно?

  Како да работите попаметно?

  Што би можеле да направите за да работите попаметно и вашиот мозок секогаш да биде иновативен и полн со инспирациja? Применете ги овие совети и…

 • Како да постапите со незадоволен муштерија?

  Како да постапите со незадоволен муштерија?

  Ако директно работите со потрошувачи, веќе ги познавате оние потрошувачи кои реагираат бесно и не можат да одолеат на викање или да се однесуваат навредливо.…

 • Повикани сте на интервју за работа? Овие пет нешта ќе ви помогнат да си ги зголемите шансите

  Повикани сте на интервју за работа? Овие пет нешта ќе ви помогнат да си ги зголемите шансите

  Интервјуто за работа е ситуација за која треба добро да се подготвите, а добрите совети понекогаш не се доволни. Лоу Адлер, автор на книгата „The…