Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Apple следната година може да претстави три нови телефони

Време: 13:47

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Аналитичарот Минг-Чи Куо од „KGI Securities“ објави белешка до своите клиенти, која е цитирана и од „AppleInsider“ и според која „Apple“ работи над 6,5-инчен „iPhone“ со „OLED“ дисплеј кој ќе биде пуштен во продажба во втората половина од 2018-та година. Овој телефон најверојатно ќе биде претставен како „iPhone X Plus“ со „OLED“ екран од крај до крај.

Но „Apple“ исто така работи на нов „LCD“ екран со голем 6.1-инчен дисплеј, вели Куо. Тој верува дека овој модел ќе биде насочен кон пазарите на паметни телефони со ниски и средни цени. Овој нов модел ќе се „разликува значително“ од моделите со „OLED“, што доаѓа со екран со пониска резолуција, за да се постигне цена во опсег помеѓу 650 и 750 долари. Но најверојатно и овој модел ќе содржи „Face ID“ и добро развиени камери за да го замени „Touch ID“, вели Куо.

Тој исто така верува дека „Apple“ значително ќе го намали обемот на овој „LCD“ модел благодарение на отстранувањето на „Touch ID“.

Овие два телефони ќе бидат придружувани од следната генерација на „iPhone X“, вели аналитичарот. Тој ќе дојде со истиот 5.8-инчен „OLED“ дисплеј, како неодамна претставениот модел.

Со три нови мобилни телефони кои очигледно ќе бидат претставени пред публиката на крајот на 2018-та година, „Apple“ ќе оформи „суперциклус“ на продажба, помогната од фактот дека синџирот на снабдување на компанијата ќе биде во можност да се справи со производството на новите технологии воведени во „iPhone X“, објаснува аналитичарот.

За новиот огромен 6,5-инчен „iPhone“ првпат зборуваше во септември. Во тоа време самиот Куо напиша дека сите телефони на концернот, кои ќе се претстават догодина, ќе содржат „Touch ID“ или „Face ID“, овозможувајќи постепеното намалувањето на физичкото „home“ копче.

Сегашниот „iPhone 8“ има 4,7-инчен екран, „iPhone 8 Plus“ е со екран со големина од 5,5 инчи, а „iPhone X“ има 5,8-инчен „OLED“ екран.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • Барселона ќе достигне 1 милијарда евра годишна продажба пред предвиденото

  Барселона ќе достигне 1 милијарда евра годишна продажба пред предвиденото

  Шпанскиот фудбалски клуб Барселона најверојатно ќе го достигне таргетот од 1 милијарда евра годишни продажби, во позадината на зголемувањето на приходите од телевизиските права и…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Луксузната јахта Nautor Ti-Coyo (фото)

  Луксузната јахта Nautor Ti-Coyo (фото)

  Оваа луксузно и квалитетно опремена јахта со должина од 31,7 метри има поморска архитектура која ја конструираше славниот германец Фрерс, додека „Beiderbeck Design“ работеше на…

 • Glencore објави раст на профитот од 44%

  Glencore објави раст на профитот од 44%

  Рударскиот гигант „Glencore“ најави повисоки плаќања кон акционерите, откако годишната добивка е зголемена во позадина на повисоките цени на суровините и најдобра презентација на трговската…

 • Ким Јонг-Ун одобри трансфер на северно корејскиот напаѓач во Јувентус

  Ким Јонг-Ун одобри трансфер на северно корејскиот напаѓач во Јувентус

  Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун даде дозвола за трансфер на корејската мега ѕвезда Хан Кван Сон во Јувентус. Деветнаесет годишниот напаѓач на Каљари е…

 • Екранизирани автентични настани и биографии во фокусот на „Берлинале“ – мајсторски „оживеани“ Роми Шнајдер, Џон Калахан

  Екранизирани автентични настани и биографии во фокусот на „Берлинале“ – мајсторски „оживеани“ Роми Шнајдер, Џон Калахан

  Берлинската улица „Постдамер“ и објектите „Берлинпалас“, хотелот „Хајат“ и кино-салите во „Синемакс“ и „Синестар“ уште неполни четири дена ќе бидат во објективот на најважните филмски…