Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Неколку природни начини за регулирање на крвниот притисок

Време: 12:45

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Високиот крвен притисок е многу честа здравствена состојба која треба да се смета за сериозна прикриена закана за здравјето. Уште се нарекува и тивок убиец, затоа што не предизвикува забележливи симптоми или предупредувачки знаци се додека не се развијат компликации.

Покачениот крвен притисок, кој се означува со терминот хипертензија, го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар, па дури и проблеми со бубрезите.

Хипертензијата се карактеризира со систолен крвен притисок (високата вредност) над 140mmHg и дијастолен крвен притисок (ниската вредност) над 90mmHg.

Според податоци на Светската здравствена организација, на глобално ниво една милијарда луѓе имаат висок крвен притисок и ситуацијата само се влошува. Се проценува дека до 2025 година 1,8 милијарди возрасни лица ќе живеат со хипертензија.

На луѓето кои страдаат од хипертензија често им се потребни лекови за регулирање на крвниот притисок. Но, промените во начинот на живот и исхраната можат значително да придонесат за подобрување на состојбата. Многумина успеваат на природен начин да го контролираат крвниот притисок и кај нив исчезнува неопходноста од употреба на медикаментозна терапија. Еве неколку ефективни природни начини за регулирање на крвниот притисок:

-Консумирајте банани

-Умерено консумирајте темно чоколадо со минимум 70 проценти какао

-Намалете го внесувањето на сол до 5 грама дневно

-Вежбајте 30 минути во повеќето денови од неделата

-Одржувајте здрава телесна тежина и внимавајте на обемот на половината

-Уживајте со мала количина алкохол и никогаш не претерувајте

-Заборавете на цигарите и не станувајте жртва на пасивното пушење

-Намалете го кофеинот, не пијте повеќе од две кафиња дневно

-Релаксирајте се со класична музика

-Намалете го стресот

Поради фактот што високиот крвен притисок не покажува симптоми, многу се важни редовните мерења. Особено внимателни треба да бидат луѓето кои страдаат од дијабетес, затоа што 60 проценти од нив имаат и висок крвен притисок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Чоколадо за појадок? Може, но…

  Чоколадо за појадок? Може, но…

  Сигурно мислите дека ова е најлошиот избор за појадок, но изгледа дека не е така. Науката вели дека нема ништо лошо во тоа наутро да…

 • Како да ја намалите температурата без лекови

  Како да ја намалите температурата без лекови

  Ако имате висока температура немојте веднаш да посегнувате по лекови, прово пробајте ги следниве природни нешта… Течност на секој еден час Најдобро е да не…

 • Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Цвеклото е исклучително здрава и хранлива намирница. А сега ви откриваме и дека е многу погодна како ваш есенски сојузник во убавината. Тоник од цвекло за…

 • Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Чaјот е исклучително здрав напиток, но дали сте знаеле дека влијанието на оваа течност на вас, исто така, зависи и од вашата крвна група? Видете…

 • Чудоворен утрински еликсир: Спречете настинка, ослабете, зајакнете го имунитетот

  Чудоворен утрински еликсир: Спречете настинка, ослабете, зајакнете го имунитетот

  Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за вашето долгорочно здравје. Не сте запознаени…

 • Имате куче? Ќе живеете подолго!

  Имате куче? Ќе живеете подолго!

  Истражувањето во кое учествуваа 3,4 милиони Швеѓани, покажа дека сопствениците на кучиња имаат низок ризик од смрт од кардиоваскуларни болести. Тим од научници од Универзитетот…

 • Вежба за оние кои што на работното место постојано седат (видео)

  Вежба за оние кои што на работното место постојано седат (видео)

  Дури и по убаво преспиената ноќ се будите уморни и вкочанети? Обидете се со оваа вежба за истегнување по работниот ден, особено ако поголем дел…

 • Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

  Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

  Можеби никогаш не сте слушнале за мед од тиква, но оваа вкусна намирница толку е здрава за организмот па откако ќе го прочитате ова најверојатно…

 • Отстранете го каменецот од забите: Само задржете ја оваа смеса во устата една минута

  Отстранете го каменецот од забите: Само задржете ја оваа смеса во устата една минута

  Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните. Сите…

 • Вегански бисер: Адаптогено топло чоколадо

  Вегански бисер: Адаптогено топло чоколадо

  Здрав адаптоген напиток кој ќе ви го заслади утрото и ќе ви го разубави денот… Наместо кафе секое утро испијте здрав чоколаден напиток од адаптогени…