Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Лани Македонците од странство испратија 193 милиони евра кон татковината

Време: 12:08

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Минатата година Македонците кои работеа и живееја во странство ни испратија вкупно 193 милиони евра, според податоците на „Еуростат“.

Лидер во ова рангирање е Португалија со 3,34 милијарди евра од иселенички трансфери, со 2,09 милијарди евра од ЕУ и 1,25 милијарди евра од трети земји. Првите три се надополнети од Полска (3,01 милијарди) и Велика Британија (2.45 милијарди). Потоа следат Романија (2,49 милијарди евра), Италија (2,16 милијарди евра) и Литванија (1,09 милијарди евра).

Земјите кои не се членки на ЕУ, меѓу кои е и Македонија, но спаѓаат во статистичките истражувања на Еуростат, најголем впечаток оставаат Србија и Албанија. Таму, трансферите на имиграција изнесуваа 2.69 милијарди евра и 900 милиони евра во 2016-та година, соодветно. Во Косово, парите што доаѓаат од надвор достигнуваат 681 милиони евра.

Други земји со забележливи парични трансфери од странство се Латвија (494 милиони евра), Унгарија (663 милиони евра), Естонија (112 милиони евра), Грција (166 милиони евра). На дното е Германија со трансфери од само 4 милиони евра.

Вкупниот износ на иселенички трансфери до земјите-членки на ЕУ достигнува 24 милијарди евра во 2016-та година, со само 9,9 милијарди што доаѓаат од трети земји – се друго е трансфер во ЕУ. Наспроти тоа трансферите од работниците на ЕУ во трети земји, тие достигнаа 30,3 милијарди евра во минатата година.

Земјата од која се испраќаат најголеми количини е Франција (9,9 милијарди евра), потоа Велика Британија (7,08 милијарди евра), Шпанија (6,7 милијарди евра), Италија (6,1 милијарди евра) Германија (4,2 милијарди евра) и Австрија (805 милиони евра).

Странците кои живеат и работат во Македонија испратија пари во други земји во минатата година за вкупно 16 милиони евра, за жал нема податоци колку од оваа сума е испратена во ЕУ, а колку во трети земји.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Утре без вода ќе останат Ракотинци, Добри Дол и Сопиште

  Утре без вода ќе останат Ракотинци, Добри Дол и Сопиште

  Корисниците од селата Ракотинци, Добри Дол и Сопиште утре, 22 ноември, ќе останат без вода. „По добиеното известување од ЈП Водовод и Канализација, ги известуваме…

 • Грција ги зголеми своите предвидувања за буџетскиот суфицит во 2017-та и 2018-та

  Грција ги зголеми своите предвидувања за буџетскиот суфицит во 2017-та и 2018-та

  Грција очекува да ги надмине своите цели за буџетски вишок веќе трета година по ред во 2018-та година, изјави висок претставник. Ова може да помогне…

 • 24-часовен штрајк на атинското метро

  24-часовен штрајк на атинското метро

  Вработените во атинското метро почнаа 24-часовен штрајк против плановите на владата да ja приватизира компанијата. Изминатите недели работниците го блокираа метрото на неколку часа. Тие…

 • Владата обезбеди книги на македонски јазик за дел од основните училишта во Србија

  Владата обезбеди книги на македонски јазик за дел од основните училишта во Србија

  По барање на Македонскиот национален совет на македонските национални заедници (НСМНЗ) во Република Србија, Владата на Република Македонија обезбеди книги и литература на македонски јазик…

 • Турски ИКТ-компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

  Турски ИКТ-компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

  Турски ИКТ-компании и производители на мебел се заинтересирани за производство во Македонија, кое би се извезувало во ЕУ. Интересот следува по учеството на саемот во…

 • Најавена генералка на улиците на Скопје за намалување на загаденоста

  Најавена генералка на улиците на Скопје за намалување на загаденоста

  Градот Скопје во претстојниот период ќе спроведе голема акција за чистење на улиците со цел намалување на загаденоста, која ќе се спроведува во сите општини…

 • Земјоделство: про и контра воведувањето персоналец и зголемувањето акциза

  Земјоделство: про и контра воведувањето персоналец и зголемувањето акциза

  Воведувањето на персоналец и зголемувањето на акцизата ги подели земјоделците и експертите – за едни новите и поголеми давачки нема да имаат негативни ефекти, за…

 • Изводи од матична евиденција од денес и во Општина Аеродром

  Изводи од матична евиденција од денес и во Општина Аеродром

  Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, заедно со директорот на Управата за водење матични книги, Ѓоко Котевски, денеска ја отворија Канцеларијата за водење матични книги…

 • Соработката меѓу царинските служби на Македонија и Србија на високо ниво

  Соработката меѓу царинските служби на Македонија и Србија на високо ниво

  Соработката меѓу царинските служби на Македонија и Србија е на високо ниво, оценија делегациите на Царинските управи на двете земји, на билатерална средба што се…

 • Буџетскиот дефицит во Велика Британија неочекувано се зголеми во октомври

  Буџетскиот дефицит во Велика Британија неочекувано се зголеми во октомври

  Буџетскиот дефицит во Велика Британија неочекувано се зголеми во октомври, истакнувајќи ги предизвиците со кои се соочува министерот за финансии, Филип Хамонд, објави „Ројтерс“. Дефицитот,…