Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Лани Македонците од странство испратија 193 милиони евра кон татковината

Време: 12:08

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Минатата година Македонците кои работеа и живееја во странство ни испратија вкупно 193 милиони евра, според податоците на „Еуростат“.

Лидер во ова рангирање е Португалија со 3,34 милијарди евра од иселенички трансфери, со 2,09 милијарди евра од ЕУ и 1,25 милијарди евра од трети земји. Првите три се надополнети од Полска (3,01 милијарди) и Велика Британија (2.45 милијарди). Потоа следат Романија (2,49 милијарди евра), Италија (2,16 милијарди евра) и Литванија (1,09 милијарди евра).

Земјите кои не се членки на ЕУ, меѓу кои е и Македонија, но спаѓаат во статистичките истражувања на Еуростат, најголем впечаток оставаат Србија и Албанија. Таму, трансферите на имиграција изнесуваа 2.69 милијарди евра и 900 милиони евра во 2016-та година, соодветно. Во Косово, парите што доаѓаат од надвор достигнуваат 681 милиони евра.

Други земји со забележливи парични трансфери од странство се Латвија (494 милиони евра), Унгарија (663 милиони евра), Естонија (112 милиони евра), Грција (166 милиони евра). На дното е Германија со трансфери од само 4 милиони евра.

Вкупниот износ на иселенички трансфери до земјите-членки на ЕУ достигнува 24 милијарди евра во 2016-та година, со само 9,9 милијарди што доаѓаат од трети земји – се друго е трансфер во ЕУ. Наспроти тоа трансферите од работниците на ЕУ во трети земји, тие достигнаа 30,3 милијарди евра во минатата година.

Земјата од која се испраќаат најголеми количини е Франција (9,9 милијарди евра), потоа Велика Британија (7,08 милијарди евра), Шпанија (6,7 милијарди евра), Италија (6,1 милијарди евра) Германија (4,2 милијарди евра) и Австрија (805 милиони евра).

Странците кои живеат и работат во Македонија испратија пари во други земји во минатата година за вкупно 16 милиони евра, за жал нема податоци колку од оваа сума е испратена во ЕУ, а колку во трети земји.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • “VISA”: Забранет влез за биткоинот

  “VISA”: Забранет влез за биткоинот

  Најголемата криптовалута биткоин е стока, но не е платен систем, велат од “Visa”. “Visa” исто така истакнува дека биткоинот или другите криптовалути нема да бидат вклучени…

 • Фирмите и физичките лица кои лани заработиле над милион денари ќе плаќаат ДДВ, ветувањата за зголемување на прагот останува за понатаму

  Фирмите и физичките лица кои лани заработиле над милион денари ќе плаќаат ДДВ, ветувањата за зголемување на прагот останува за понатаму

  Физичките лица, кои лани заработиле над милион денари вршејќи стопанска дејност имаа обврска до 15 јануари  да се пријават во Управата за јавни приходи и…

 • Облачно и студено со повремени врнежи од дожд, на планините снег

  Облачно и студено со повремени врнежи од дожд, на планините снег

  Времето денеска облачно и постудено, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег, информираат од УХМР. Повеќе врнежи ќе…

 • „Standard & Poor’s“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

  „Standard & Poor’s“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

  Од „Б-“ на „Б“, Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција. „Веруваме дека буџетските перспективи и изгледите за раст…

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…

 • Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува…