Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Brabus го претвори Mercedes-Maybach во супер-лимузина (фото+видео)

Време: 11:36

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Тјунинг студиото „Brabus“ ја претстави својата верзија на обновената лимузина на „Mercedes-Maybach S-Class“. Автомобилот се вика „Brabus 900“ и е опремен со бензински мотор со 900 КС.

Луксузниот седан користи 6.3-литарски V12 мотор со две турбини. Вртежниот момент на единицата е 1500 Nm. За споредба, основната верзија на моторот, заедно со 7-брзинскиот автоматски менувач, разви 630 КС и 1000 Nm вртежен момент. Со овој мотор е опремен и „Mercedes-Maybach S 650“.

Делото на „Brabus“ доби нови турбини. Сите главни компоненти на моторот, вклучувајќи го и издувниот систем, се променети. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 3,7 секунди (0,4 секунди побрзо од основниот модел). Максималната брзина на лимузината е 350 км/ч.

Автомобилот, исто така, има некои аеродинамични подобрувања со специјални алуминиумски тркала. Промените во внатрешноста вклучуваат скапа кожа и карбонски и дрвени елементи.

Заедно со овој модел, „Brabus“ претстави уште една модификација – седанот „B40-700 PowerXtra“ изграден на „Mercedes-AMG S 63“. Возилото потпира на би-турбо V8 мотор со 700 КС и 950 Nm вртежен момент.

Редизајнираната „S-Class“ беше претставена во април оваа година, а покрај промените во изгледот, лимузината доби и автономен систем за управување, како и нови погонски единици.

Инаку тјунинг студиото беше основано во 1977-ма година, па така оваа година бележи 40 години постоење, јубилеј за кој беше снимено следново видео:

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Компанијата „Ferrari“ подготвува „надуена“ модификација на суперавтомобилот „488 GTB“, која ќе го добие традиционалното име „GTO“ (Gran Turismo Omologata). Моделот ќе стане најмоќниот граѓански автомобил…

 • Volkswagen ќе инвестира 1,8 милијарди евра во новиот Golf

  Volkswagen ќе инвестира 1,8 милијарди евра во новиот Golf

  „Volkswagen“ ќе потроши 1,8 милијарди евра за развојот на осмата генерација на својот најпопуларен модел „Golf“. Ова беше откриено од страна на шефот на поделбата…

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…

 • Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Kia ќе лансира огромен кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го подготвува излегувањето на пазарот на сериската верзија на 5-метарскиот концепт кросовер „Telluride“, кој дебитираше во 2016=та година, соопшти весникот „Go Auto“, повикувајќи…

 • Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Нова генерација на Mercedes AMG со електрично вбризгување (фото+видео)

  Еден од акцентите во новиот „Mercedes-Benz CLS-Class“ е несомнено „мекиот“ хибриден погонски систем на автомобилот. Тој се состои од 3,0-литарски 6-цилиндричен со турбо мотор кој…

 • Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  Volkswagen го претстави најбрзиот Passat во својата историја (фото)

  „Volkswagen“ претстави спортска верзија на својот седан „Passat“. Таа го носи името „GT“ и официјално ќе биде прикажана пред публика за време на автосаемот во…

 • Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Легендата продолжува да живее: Mercedes G Сlasѕ зa 2018-та (фото+видео)

  Една од првите официјални премиери на Саемот во Детроит беше новата генерација на „Mercedes-Benz G-Class“. Теренецот кој стана карактерен модел за германската марка, го следи…