Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Кој е најсигурниот мал SUV?

Време: 16:25

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

What Car?е едно од најреномираните потрошувачки ориентирани автомобилски изданија во Велика Британија, а на овогодинешното истражување присуствуваа над 14.000 сопственици на автомобили од нула до три години на користење.

Во најфасцинантниот и најбрзорастечкиот сегмент на пазарот – малиот „SUV“ – лидерската позиција е за дизел верзијата на „Volkswagen Tiguan“. Само 5% од нејзините сопственици пријавија проблеми во текот на изминатата година, а поголемиот дел од времето, има проблеми со електричниот систем што не влијаат на моторот.

На втората позиција е дизел моделот – „Ford Kuga“, а третото место е за „Škoda Yeti“ со бензински мотор (1.2 и 1.4). Меѓутоа, добри перформанси на „Yeti“ се применуваат само со редизајнот од 2013-та година. Претставниците на оригиналниот модел, иако и до три години, покажуваат значително повеќе дефекти. Првите шест се дополнети со моделите на „Kia“ и „Mazda“.

Изненадувачки, назад во рангирањето е на германските премиум понудите на „BMW X1“ и „Mercedes-Benz GLA“.

На дното се „Jeep Renegade“ и „Fiat 500X“, а најмногу дефекти беа пријавени од сопствениците на „Nissan Qashqai“ од новата генерација со бензински мотор.

Најсигурниот мал SUV според What Car??

1.  Volkswagen Tiguan дизел (2016- ) 96.3%

2. Ford Kuga дизел (2012- ) 92.8%

3. Skoda Yeti Outdoor бензин (2013- ) 92.7%

4. Kia Soul (2014- ) 88.9%

5. Mazda CX3-3 (2015- ) 88.2%

6. Kia Sportage дизел (2010-2016) 87.7%

7. Nissan Juke дизел (2010- ) 87.2%

8. Hyundai Tucson дизел (2015- ) 86.6%

9. Peugeot 2008 (2013- ) 86.1%

10. Vauxhall Mokka дизел (2012-2016) 85.6%

11. Suzuki Vitara (2015- ) 84.2%

12. Mini Countryman (2010-2016) 81.3%

13. Renault Kadjar дизел (2015- ) 79.4%

14. Audi Q3 дизел (2011- ) 78.7%

15. Audi Q3 бензин (2011- ) 77.1%

16. Citroen C4 Cactus (2014- ) 76.3%

17. Skoda Yeti Outdoor бензин (2013- ) 75.5%

18. Hyundai ix35 дизел (2010-2015) 75.4%

19. Volkswagen Tiguan дизел (2008-2016) 74.6%

20. Vauxhall Mokka бензин (2012-2016) 74.2%

21. Renault Captur дизел (2013- ) 73.9%

22. Dacia Duster дизел (2013- ) 71.3%

23. Honda HR-V (2015- ) 70.3%

24. Skoda Yeti (2009-2016) 70.0%

25. Renault Captur бензин (2013- ) 66.7%

26. BMW X1 дизел (2015- ) 62.9%

27. Mercedes-Benz GLA (2014-2017) 58.6%

28. Seat Ateca (2016- ) 56.2%

29. Nissan Juke бензин (2010- ) 55.2%

30. Nissan Qashqai дизел (2014- ) 44.2%

31. Jeep Renegade (2015- ) 42.1%

32. Fiat 500X (2015- ) 32.3%

33. Nissan Qashqai бензин (2014- ) 28.9%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Збогум за Partner: Добродојде Peugeot Rifter! (фото+видео)

  Збогум за Partner: Добродојде Peugeot Rifter! (фото+видео)

  По новите генерации на модели „Citroen Berlingo“ и „Opel Combo Life“, претставен е и третиот член на „PSA“ семејството на мали мултифункционални возила. За разлика…

 • Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

  Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

  SEAT Taracco е името на третиот SUV на Seat. Во завршната фаза од online кампањата #SEATseekingName учествуваа 146,124 фанови на SEAT од 134 земји. Името…

 • Lexus ја подготвува премиерата на својот најприфатлив SUV

  Lexus ја подготвува премиерата на својот најприфатлив SUV

  Јапонскиот производител „Lexus“ ја подготвува премиерата на најприфатливиот „SUV“ во својот асортиман. Тој ќе се нарекува „UX“, а бидејќи ќе биде прикажан на саемот во…

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Овој пазар е конзервативен, но исто така многу интересен Освен во САД, пикап возилата претставуваат еден малку посебен дел од пазарот на автомобили и малкумина…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…