Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Qualcomm ќе ја отфрли понудата на Broadcom од 103 милијарди долари

Време: 15:15

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Broadcom“ можеби ќе мора да заборави за купувањето на „Qualcomm“ без борба – извори од „Ројтерс“ велат дека одборот на „Qualcomm“ планира да ја отфрли понудата за неотплатени понуди.

Агенцијата објави дека предлогот на „Broadcom“ од 70 долари за понудата „го потценува“ „Qualcomm“ и не ги зема предвид потенцијалните регулаторни бариери за постигнување таков голем договор. По таква цена, целиот договор ќе има обем од 103 милијарди долари.

Гигантот во производството на чипови најверојатно ќе ги објави своите забелешки уште од 13-ти ноември, велат извори од агенцијата. Сепак, според нив, може да потрае неколку дена за да се подготви поцелосен одговор.

Во исто време „Broadcom“ се чини дека е спремен да се справи со овој вид отпор. Компанијата размислува да ја зголеми својата понуда, велат извори од „Ројтерс“. Таа се надева дека ќе го претстави својот избор на одборот на директори на „Qualcomm“. Ако акционерите сакаат договор, тие можат да гласаат за нови членови на одборот и да ја принудат компанијата да седне на преговарачката маса.

Ниту една од компаниите нема коментар за овие информации, но тоа нема да биде шокантно ако „Qualcomm“ ја отфрли оваа понуда. Компанијата е свесна дека има нешто да понуди – процесорите „Snapdragon“ се скоро присутни во светот на паметните телефони, а концернот има силно влијание врз безжичната инфраструктура. „Qualcomm“ не може целосно да се спротивстави на идејата за продажба, но знае дека барем може да се обиде да добие подобар договор пред да ја изгуби својата независност, објави агенцијата.

Како што знаете, на почетокот на неделата стана јасно за понудата да за купување. Оваа вест е против плановите на „Broadcom“ да го премести своето седиште во САД од Сингапур. Американскиот претседател Доналд Трамп го коментираше овој потег минатата недела на настанот во Белата куќа, каде што главниот извршен директор Хок Танг ги коментираше републиканските даночни мерки. Во моментов, компанијата е со седиште во Сингапур, но исто така има седиште во Сан Хозе, Калифорнија. „Qualcomm“ е со седиште во Сан Диего и може да стане клучна предност за „Broadcom“.

Тоа, пак, е во средината на сериозен патентен конфликт со „Apple“, кој одамна ги користи безжичните модеми на „Qualcomm“ за да му дозволи на „iPhone“ да „комуницира“ со телекомуникациските мрежи.

„Qualcomm“ исто така се обидува да ја заврши претстојната аквизиција на „NXP Semiconductors NV“ за околу 38 милијарди долари. „NXP“ е еден од најголемите производители на чипови за возила и ја проширува својата само-управувачка технологија, а „Broadcom“ е исто така отворен за купување на „NXP“, според еден извор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ќе се роди ли најголемиот хотелски оператор во Шпанија?

  Ќе се роди ли најголемиот хотелски оператор во Шпанија?

  Шпанскиот хотелски синџир „Barceló“ предложи да го купи локалниот конкурент „NH Hotel Group“ за 7,08 евра за акција – 27% премија во однос на просечната…

 • Marvell сака да го купи производителот на чипови Cavium

  Marvell сака да го купи производителот на чипови Cavium

  Американската компанија „Marvell Technology“ испрати понуда за купување на производителот на чипови „Cavium“ чија вредност изнесува околу 6 милијарди долари. Евентуалната зделка ќе ја зајакне…

 • Поради седум смртни случаи „Икеа“ повлече 29 милиони парчиња мебел

  Поради седум смртни случаи „Икеа“ повлече 29 милиони парчиња мебел

  Шведската компанија „Икеа“ повторно најави повлекување на 29 милиони парчиња мебел, откако се случи нов смртоносен случај, седми по ред, во кој пред неколку месеци…

 • 750 милиони евра ќе инвестира Форд во фабрика во Шпанија

  750 милиони евра ќе инвестира Форд во фабрика во Шпанија

  Компанијата „Форд“ ќе инвестира над 750 милиони евра во фабриката во шпанскиот град Валенсија, за производство на новата генерација на спортско возило „Форд Куга“ со…

 • „Гугл“ им објави војна на сајтовите „Спутник“ и „Раша тудеј“

  „Гугл“ им објави војна на сајтовите „Спутник“ и „Раша тудеј“

  Првиот човек на „Алфабет“ Ерик Шмит, во чие сопствеништво е „Гугл“, најави дека интернет пребарувачот ќе ги филтрира содржините за кои се верува дека се…

 • Профитот на EasyJet се „топи“ по тешката година за воздухопловство

  Профитот на EasyJet се „топи“ по тешката година за воздухопловство

  Профитот пред даноци на „EasyJet“ опаѓа со 17,3% до 408 милиони фунти (458,7 милиони евра) во деветте месеци, што одговара на прогнозите на британската авиокомпанија…

 • Започнаа пред-нарачките на Huawei Mate 10 Pro

  Започнаа пред-нарачките на Huawei Mate 10 Pro

  Потрошувачите можат да го бараат и да го добијат првиот врвен модел на Huawei во Нептун, непосредно пред официјалниот почеток на продажбата во Македонија Почнувајќи…

 • Volvo подготвува 24.000 автомобили за Uber

  Volvo подготвува 24.000 автомобили за Uber

  Автомобилската компанија „Volvo“, во сопственост на кинескиот „Geely“, потпиша договор за испорака на 24.000 самоуправувачки автомобили за „Uber“ во периодот до 2021 година. Во соопштението…

 • Најскапата акција во светот

  Најскапата акција во светот

  Акциите на „Berkshire Hathaway“, компанијата основана и управувана од Ворен Бафет, денес се најскапите во светот. Вчера е забележано зголемување од 0,22% до 272.005 долари…

 • Goldman Sachs ќе има две централи во еврозоната

  Goldman Sachs ќе има две централи во еврозоната

  Шефот на „Goldman Sachs“, Лојд Бланкфејн потврди дека американската банка ќе има по „Brexit“ две европски централи – едната во Франкфурт, а другата во Париз,…